Krzysztof Adam Kowalczyk: Każdy ma swój rekord inflacji

Trwający od 2022 r. skok inflacji jest zjawiskiem pokoleniowym, zdefiniuje na lata całe zachowania generacji młodych Polaków – jako konsumentów i pracowników, kredytobiorców i oszczędzających.

Publikacja: 15.03.2023 13:16

Ostatni raz inflacja była tak wysoka w grudniu 1996 r.

Ostatni raz inflacja była tak wysoka w grudniu 1996 r.

Foto: AdobeStock

„Szybszy wzrost cen w pierwszych miesiącach tego roku nie przekreśli tego, że inflacja znalazła się na płaskowyżu. I od marca zacznie z niego schodzić” – mówił na początku stycznia prezes NBP Adam Glapiński. I dodał, że na tym płaskowyżu mogą być górki i dołki.

W lutym trafiliśmy na górkę, i to rekordową: 18,4-proc. inflacja, licząc rok do roku, jest ponad siedem razy wyższa od celu NBP. Ostatni raz była tak wysoka w grudniu 1996 r., kiedy prezydentem Polski od roku był Aleksander Kwaśniewski, nie było jeszcze PKN Orlen (miał powstać dopiero za półtora roku), a papież Jan Paweł II miał przed sobą jeszcze ponad osiem lat życia.

Czytaj więcej

Rekordowa inflacja w lutym, GUS podał dane. Jesteśmy wreszcie na szczycie?

Trwający od 2022 r. skok inflacji jest zjawiskiem pokoleniowym, zdefiniuje na lata całe zachowania generacji młodych Polaków – jako konsumentów i pracowników, kredytobiorców i oszczędzających. Stanie się tak, nawet jeśli wskaźnik inflacji – jak zapowiada prezes NBP – schodzić będzie od marca z owego „płaskowyżu” i jesienią spadnie do około 7 proc. (co o tyle prawdopodobne, że rok temu z miesiąca na miesiąc ceny pięły się coraz wyżej, windując punkt odniesienia).

Najmocniej w ciągu ostatnich 12 miesięcy urosły ceny żywności i napojów (aż o 24 proc.), użytkowania mieszkań i energii (22,7 proc.) oraz transportu (23,7 proc.). To najsilniej bije w konsumentów o niskich dochodach. Ale każdy z nas odczuwa inflację inaczej. GUS mierzy ją według uśrednionego koszyka zakupów – właśnie go skorygował, zwiększając udział żywności, energii i kosztów użytkowania mieszkań.

Wielu z nas czekają więc jeszcze górki na tym „płaskowyżu”, zanim inflacja znów wróci do cywilizowanego poziomu

Jednak np. w rodziny ogrzewające domy węglem inflacja najmocniej uderzyła w sierpniu i wrześniu 2022 r., kierowcy dostali po kieszeni, kiedy w ubiegłym roku ceny paliw przekraczały 8 zł. Teraz najmocniej inflację odczuwają mieszkańcy budynków ogrzewanych przez ciepłownie, bo ich rachunki idą właśnie w górę – jak to ujął jeden z decydentów – „tylko o 40 proc.”. Kto zaś hołduje kuchni wege, z przerażeniem obserwuje bijące rekordy cen świeżych warzyw.

Stawki za gaz i prąd, które już spustoszyły kasy firm, uderzą zaś konsumentów po kieszeni dopiero po wyborach, gdy wygaśnie okres „zamrożenia” taryf. Wielu z nas czekają więc jeszcze górki na tym „płaskowyżu”, zanim inflacja znów wróci do cywilizowanego poziomu 2,5 proc., obiecywanego przez bank centralny.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację