Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2016 22:00 Publikacja: 04.07.2016 20:43
Foto: ROL
Gospodarka wprawdzie jest silna, ale wymienione czynniki sprawiają, że rentowność bankowego biznesu i zwrot z zainwestowanego w ten sektor kapitału nie są już tak wysokie jak kiedyś.
Dla małych, uniwersalnych banków to spore zagrożenie, ale dla dużych instytucji finansowych – szansa, bo wyceny banków spadły (WIG-Banki na GPW przez rok stopniał o jedną czwartą), więc można taniej przejmować. Chociaż warto pamiętać, że dwie ostatnie duże transakcje w sektorze w Polsce – przejęcie BPH przez Alior i oczekiwane kupno Raiffeisen Polbanku przez jeden z giełdowych banków – nie wynikają bezpośrednio z problemów sektora i gospodarki Polski, ale kłopotów i wcześniej już podjętych decyzji zagranicznych właścicieli tych instytucji (General Electric oraz Raiffeisen Bank International). W efekcie udział inwestorów zagranicznych w sektorze bankowym w Polsce może zmaleć do poniżej 50 proc. (z około 60 proc. w 2015 r.), czyli do poziomu widzianego ostatnio na przełomie 1998 i 1999 r. (po prywatyzacji Pekao, Banku Handlowego, PBK i przejęciu BRE oraz BIG Banku urósł do rekordowych 70 proc.).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ostatnie dni zmienią USA na zawsze. Senat przyjął ustawę Donalda Trumpa, która wpędzi miliony w ubóstwo, a nowa...
Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej planują...
Skoro ślub córki prezydenta odbił się wielkim echem w serwisach społecznościowych, żal zmarnować tak dobrą rekla...
Coraz trudniej rozmawiać dziś o energii bez wchodzenia na minowe pole tożsamości.
Coraz większe upały nie tylko dewastują środowisko i trwale zmieniają klimat. Nie tylko nasilają procesy migracy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas