Aktualizacja: 08.02.2017 18:31 Publikacja: 08.02.2017 18:31
Foto: Rzeczpospolita/Waldemar Kompała
Rz: W czwartek wchodzi w życie obowiązek rozliczania w izbach rozliczeniowych wybranych instrumentów pochodnych z rynku OTC. Co tak naprawdę oznacza to dla całego rynku?
Iwona Sroka: Rozliczanie instrumentów pochodnych z rynku międzybankowego w autoryzowanych izbach rozliczeniowych ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ryzyka niewywiązania się stron ze zobowiązań wynikających z zawartych transakcji, a tym samym wzrost bezpieczeństwa dla całego sektora finansowego. Ze względu na zdecentralizowany charakter rynku OTC jego głównymi uczestnikami są banki zawierające transakcje o znacznej wartości. Jak wynika z wyliczeń NBP, wartość nominalna pozycji brutto banków krajowych na rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych na koniec 2015 r. wyniosła prawie 1,9 bln zł. Polska izba rozliczeniowa dla derywatów rynku międzybankowego, tj. KDPW_CCP, posiada odpowiednie narzędzia, a także europejskie autoryzacje, aby przejąć na siebie ryzyko rozliczeniowe i z powodzeniem obsługiwać ten rynek, bez potrzeby poszukiwania tego typu usług za granicą.
Nadmiar regulacji i legislacji może znacząco wpłynąć na gospodarkę, zwiększając obciążenia dla firm i ograniczaj...
W cieniu wyborów prezydenckich i przed zapowiadaną przez premiera Donalda Tuska rekonstrukcją rządu, która ma po...
Spór o składkę zdrowotną od przedsiębiorców dał aktorom z różnych stron sceny politycznej szansę na wspaniałe wy...
Pierwszy zrobił to Jarosław Kaczyński, prezes PiS, potem prezydent Andrzej Duda. Dołączenie Adama Glapińskiego,...
Konsumenci nie musieliby czekać aż do maja 2025 r. na obniżkę ceny kredytu, gdyby nie falstart z cięciem stóp pr...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas