Rynek eurodolarowy mało znany olbrzym

Wycofywanie się Fedu z QE nie spowoduje deficytu dolarów na globalnym rynku finansowym. Depozyty w tej walucie będą nadal kreowane nie tylko w USA, ale także w wielu innych krajach.

Aktualizacja: 10.01.2018 21:11 Publikacja: 10.01.2018 20:24

Rynek eurodolarowy mało znany olbrzym

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Oficjalnie program luzowania ilościowego (QE; quantitative easing) amerykańskiego Systemu Rezerw Federalnych skończył się w 2014 r. W rzeczywistości jednak był w dużej mierze kontynuowany. Fed nadal kupował obligacje, reinwestując raty kapitałowe płacone mu przez emitentów. Oznaczało to, że od 2014 r. Fed odnawiał stale swój portfel obligacji. Przyczyna była oczywista: gdyby zaczął naprawdę je sprzedawać, wywołałby tym spadek ich cen, a tym samym wzrost wysokości długoterminowych stóp procentowych. Przyhamowałby tym i tak rozczarowująco niskie w ostatnich latach tempo wzrostu gospodarczego w USA. Dopiero niedawna wyraźna poprawa koniunktury skłoniła Fed do podjęcia decyzji, by stopniowo zmniejszać swój portfel obligacji. Planowane tempo przeprowadzania tej operacji ma być jednak wystarczająco małe, by nie wpłynęło to znacząco na wysokość rynkowych stóp procentowych.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku