Na święta nadal wszyscy kupują niemal to samo

Choć zwyczaje zakupowe się zmieniają i Polacy są coraz bardziej otwarci na nowe smaki, to jednak zwłaszcza w okresach przedświątecznych tradycja jest zdecydowanie górą. Szczególnie widać to przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem.

Publikacja: 25.03.2018 21:00

Na święta nadal wszyscy kupują niemal to samo

Foto: Adobe Stock

O ile w przypadku tych ostatnich potraw kupowanych właściwie tylko z tej okazji jest całkiem sporo, z karpiem na czele, obecnie zbliżające się święta mają kuchnię mniej wyróżniającą się na tle tego, co kupujemy w innych okresach. Ale i tak to dla handlu szczególny czas, zwłaszcza pod względem zainteresowania typowymi kategoriami.

Nie da się ukryć, że Polacy nie są w stanie świętować czegokolwiek bez góry jedzenia, a zazwyczaj im więcej, tym lepiej. Choć od upadku systemu gospodarki centralnie planowanej minęło już sporo czasu, to widać, że zwyczaje zmieniają się wolno. W wielu domach nadal kupuje się jedzenie na zapas. Jeśli Wielkanoc to w sumie standardowy weekend, a z tej okazji sprzedaż jaj czy majonezu rośnie lawinowo, to niestety oznacza to, iż część tych produktów wyląduje w śmieciach. Polacy mają ogromny problem z marnowaniem jedzenia, a wypełnianie koszyków na zapas mimo rosnących cen żywności wcale nie wychodzi z mody.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: To nie są wybory prezydenckie
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wojna orła ze smokiem
Opinie Ekonomiczne
Dr Mateusz Chołodecki: Czy można skutecznie regulować rynki cyfrowe
Opinie Ekonomiczne
Marcin Piasecki: Marzenie stanie się potrzebą
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Król jest nagi. Przynajmniej ten zbrojeniowy