Jak mało wiemy o hiperinflacji

Martwimy się, bo ceny w Polsce rosną. Niedawno media obiegła informacja, że za sprawą inflacji 500+ to dziś tak naprawdę już tylko 470, no może 480+. I kwota ta będzie systematycznie spadać, bo rząd nie zadbał o to, by rosła w ślad za inflacją.

Aktualizacja: 24.07.2018 21:37 Publikacja: 24.07.2018 21:00

Jak mało wiemy o hiperinflacji

Foto: Adobe Stock

Inaczej mówiąc, inflacja pożera część 500+. To samo dotyczy innych naszych pieniędzy. Jeśli ceny towarów i usług rosną, a więc mamy inflację, a pracodawca nie chce nam płacić więcej, to siła nabywcza naszych pensji spada. Ale inni mają gorzej. Inflacja w Polsce oscyluje dziś w okolicach dwóch procent rocznie. Nijak się to ma do tego, co przeżywają Wenezuelczycy. MFW podał właśnie, że w tym pogrążonym w kryzysie gospodarczym kraju inflacja sięgnie do końca roku... 1 mln proc. Spadek produkcji ropy przełożył się na problemy makroekonomiczne, polityczne i społeczne. Wartość pieniądza leci w dół na łeb na szyję, nie z miesiąca na miesiąc, ale z dnia na dzień. Nie pomaga windowanie płacy minimalnej. Zresztą w kraju i tak brakuje żywności i lekarstw. Według szacunków nawet 90 proc. mieszkańców Wenezueli żyje dziś w ubóstwie. Gospodarka skurczy się kolejny rok z rzędu, tym razem – jak prognozuje MFW – aż o 18 proc. Rząd próbuje się ratować dodrukiem pieniądza, ale to obniża jego wartość i napędza wzrost cen. Wyjścia z tego chaosu nie widać. Prezydent Nicolas Maduro obwinia opozycję, mafię finansową i władze USA.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Ceny kredytów mogą dalej maleć
Opinie Ekonomiczne
Pensje Polaków dogoniły zarobki Brytyjczyków. O czym to świadczy?
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: To nie są wybory prezydenckie
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wojna orła ze smokiem
Opinie Ekonomiczne
Dr Mateusz Chołodecki: Czy można skutecznie regulować rynki cyfrowe