Powodem śmierci była ciężka choroba: Jan Wejchert od 16 lat walczył z białaczką, o czym opinia publiczna nie wiedziała. Jak podała grupa ITI, bezpośrednią przyczyną jego śmierci była niewydolność serca spowodowana infekcją bakteryjną i sepsą, która doprowadziła do załamania układu odpornościowego.
Założona przez Wejcherta i prowadzona wspólnie z Mariuszem Walterem i Brunonem Valsangiacomo grupa ITI (od International Trading and Investments Holdings) ruszyła w 1984 roku. Dziś jest rozrywkowo-mediowym holdingiem, którego przychody w 2008 roku sięgnęły 684,2 mln euro. W jej skład wchodzą grupy TVN i Onet, sieć Multikino, klub sportowy Legia, Wydawnictwo Pascal, platforma cyfrowa „n” i udziały w „Tygodniku Powszechnym”.
Wejchert studiował ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim, a pracę zawodową zaczął jako 24-latek, w 1974 roku, w polonijnej firmie handlowej Konsuprod. Potem był też m.in. przedstawicielem firmy Dunlop, producenta sprzętu tenisowego. Założony dziesięć lat później, dziś zarejestrowany w Luksemburgu holding ITI początkowo handlował sprzętem elektronicznym Hitachi i produkował chipsy Lilly Chips. Rok po starcie ITI Wejchert rozszerza działalność: tworzy ITI Cinema – pierwszego legalnego dystrybutora filmów wideo do użytku domowego w Polsce. W świat telewizji Wejcherta wciągnął Mariusz Walter, dziś wiceprezydent grupy ITI. Razem przeszli batalię o stworzenie w Polsce nowej ogólnokrajowej stacji telewizyjnej TVN i o sukcesywne rozszerzanie jej zasięgu (do dziś stacja ma o wiele mniejszy naziemny zasięg niż kanały TVP czy konkurencyjny Polsat), potem podjęli szaloną, według wielu, decyzję o uruchomieniu pierwszej w Polsce stacji informacyjnej TVN 24, która wybiła się nieprzerwanie nadawanymi relacjami z 11 września 2001 roku.
Kilka lat później znów zaryzykowali, decydując się na założenie trzeciej na polskim rynku platformy cyfrowej „n”, w której gros udziałów ma od tego roku TVN. Rynek źle na to reagował, ale Wejchertowi to nie przeszkadzało. – Rynek podobnie reagował, gdy przejęliśmy Onet, miał też wątpliwości, czy poradzimy sobie z taką stacją, jak TVN 24. Nie wszyscy muszą się z nami zgadzać – stwierdził w marcu tego roku w rozmowie z „Rz” Jan Wejchert.
– Współbudował wolne media, wnosił wkład na rzecz kultury, próbował z powodzeniem organizować przedsiębiorców i myślał, nie tylko myślał, ale też działał na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Polsce – mówił o Wejchercie w TVN 24 Leszek Balcerowicz.