[b]Trudna sytuacja budżetowa spowodowała, że prawdopodobne jest u nas wprowadzenie podatku bankowego. Czy polskie banki godzą się na wprowadzenie nowej daniny?[/b]
Finanse publiczne Polski, podobnie jak wielu innych krajów znajdują się w niedobrym stanie, dlatego trzeba wypracować program wychodzenia z tej groźnej już sytuacji. W tym programie powinno być aktywne miejsce dla sektora bankowego. Banki realizując zadania gospodarcze, będąc krwioobiegiem gospodarki, mogą w o wiele lepszy sposób przyczynić się do przeciwdziałania trudnościom finansów publicznych. Włączenie instytucji finansowych do finansowania niektórych rządowych programów restrukturyzacyjnych jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem wykorzystania sektora bankowego, znacznie efektywniejszym niż nakładanie nowych podatków. Każdy ewentualny nowy podatek wymaga rzetelnej analizy skutków, nie tylko fiskalnych, ale też ich wpływu na realną gospodarkę.
[b]Jakie rozwiązania są możliwe do zaakceptowania przez sektor bankowy?[/b]
Potencjał ekonomiczny polskiego sektora bankowego w porównaniu z innymi krajami UE jest bardzo niski. Relacja aktywów czy kapitałów własnych banków do PKB jest jedną z najniższych w Europie. Banki powinny zatem szybko wzmacniać swoją siłę kapitałową. Kryzys finansowy na świecie pokazał też, że szybkie zwiększenie kapitałów własnych jest niezbędne, tak aby dalej poprawiać bezpieczeństwo lokat. U nas wypracowane zyski banków są podstawowym źródłem wzrostu funduszy. W ostatnich latach do 90 proc. wypracowanego zysku polskie banki przeznaczały na podnoszenie funduszy własnych, co zwiększało możliwość finansowania gospodarki. Istotne ograniczenie zysków poprzez nałożenie nowego podatku będzie skutkować zwiększeniem opłat dla klientów, a w konsekwencji także ograniczeniem dostępności np. do kredytu bankowego. Ważny jest także aspekt poczucia sprawiedliwości. Polski sektor bankowy w czasie ostatniego kryzysu finansowego nie sięgnął nawet po złotówkę pomocy publicznej. W krajach, w których na ratowanie banków przeznaczono 500, czy nawet 700 mld euro, proponowane obciążenia z tytułu podatku od banków nie przekraczają 2 mld euro, a w Polsce, gdzie do systemu bankowego nie dopłacono nawet złotówki, miałoby to być kilka miliardów złotych?!. Sektor bankowy przynosi budżetowi pokaźną część wpływów z podatku dochodowego. Wysoka efektywna stopa opodatkowania banków w Polsce wynika m.in. na skutek niezaliczenia do kosztu uzyskania przychodu znacznej części rezerw celowych. Dodatkowo sektor bankowy odprowadza ponad 1 mld zł podatku VAT rocznie. Polskie banki odprowadziły też wielomiliardowe kwoty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Przejęły też główną część kosztów utrzymywania Komisji Nadzoru Finansowego. W latach 2004-2008 zgromadziły 1 mld zł na Funduszu Poręczeń Unijnych, który zasilił w 2009roku kapitały BGK W efekcie polski sektor bankowy jest jednym z najbardziej obciążonych podatkowo w Europie.
[b]Ile rocznie banki przeznaczają na BFG?[/b]