Romański: Powiało optymizmem po danych GUS

W jakimś sensie kryzys, przynajmniej na tym etapie, był nam nawet na rękę

Publikacja: 27.01.2012 15:09

Romański: Powiało optymizmem po danych GUS

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek

Red

Znów zima zaskoczyła drogowców, a polski PKB wyrósł ponad prognozy analityków,  jakby za nic mając drugą falę kryzysu rozlewającą się po Europie. 4,3 proc. wzrostu PKB w 2011 r., o czym poinformował w piątek GUS, to wynik, biorąc pod uwagę sytuację, znakomity.

A jeszcze kilka miesięcy analitycy sądzili, że to, co dzieje się w strefie euro, zatrzyma nasz wzrost i zniweczy sukcesy I i II kwartału 2011. Tak się jednak – jak widać - nie stało.

W jakimś sensie kryzys, przynajmniej na tym etapie, był nam nawet na rękę. Gwałtowne osłabienie złotego do euro i innych walut, w tym szwajcarskiego franka, co prawda mocno wydrenowało kieszenie kredytobiorców i tych, którzy chcieli spędzić urlopy za granicą, ale zdecydowanie pomogło eksporterom, którzy to z kolei w istotny sposób przyczynili się do ubiegłorocznego wzrostu.

Firmy, choć w rozlicznych badaniach sygnalizujące brak optymizmu co do przyszłości i daleko idącą ostrożność w przeciwieństwie do 2010 roku, zaczęły w końcu inwestować (w 2010 r. inwestycje się kurczyły), zaskakiwały nas też wzrosty produkcji przemysłowej i budowlanej, a konsumpcja prywatna, czyli po prostu nasza chęć do zakupów,  nie malała, bo spadek dynamiki o 0,1 proc. w skali roku nie wskazuje na to, że przestajemy chodzić do sklepów. Przynajmniej na razie.

Prognozy na ten rok są oczywiście są mniej spektakularne, choć znów, na tle większości rynków europejskich mamy być oazą prosperity. To prawda, firmy obawiają się spadku zamówień, bezrobocie nie zamierza spadać a my sami z nieco większą ostrożnością przyglądamy się zawartości własnych portfeli, co może przełożyć się na ograniczenie chęci do zakupów. Ale wciąż mamy piąć się w górę, a to oznacza, że będziemy dalej i może nawet szybciej niż dotąd gonić kraje rozwiniętej Europy.

Oczywiście wiele rzeczy nie zależy od nas, choćby problemy eurolandu, które mogą się pogłębić tak dalece, że cały kontynent zacznie walczyć z recesją… Wtedy dostaniemy. Ale na razie pamiętajmy, że na razie czarne prognozy jakoś się w przypadku Polski nie sprawdzają, co zresztą w pewnym sensie jest zasługą nas samych. I tym optymistycznym akcentem…  

Opinie Ekonomiczne
Marta Postuła: Czy warto deregulować?
Opinie Ekonomiczne
Robert Gwiazdowski: Wybory prezydenckie w KGHM
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Qui pro quo, czyli awantura o składkę
Opinie Ekonomiczne
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Nie należało ciąć stóp przed wyborami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem