Mid Europa, dotychczasowy właściciel LuxMedu, już dzięki grupie medycznej zarobił. Dzięki transakcji zrealizuje dwuipółkrotny zwrot z inwestycji. Transakcja jest największym wyjściem z inwestycji private equity w Polsce od sprzedaży Aster przez Mid Europę w 2010 r. i największą transakcją private equity w Polsce w 2012 r.
O tym, że to dobra decyzja, świadczy choćby fakt, że do kupna LuxMedu uformowała się duża kolejka. Obok PZU ustawiły się w niej liczne fundusze private equity.
Mimo braku odpowiednich regulacji prawnych i barier finansowych, które – jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę PMR – dla niemal jednej trzeciej Polaków są przyczyną niewykupowania abonamentu medycznego lub dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, rynek się rozwija. I dalej będzie się rozwijał.
W kończącym się roku wzrósł o 5 proc., do 32,2 mld zł. Tyle na leczenie wydają Polacy. W tym również ci, którzy wskutek ubezpieczenia w ZUS są objęci państwową opieką medyczną.
Na wartość rynku składają się m.in. opłaty za leki i sprzęt medyczny, usługi rehabilitacyjne, abonamenty oferowane przez firmy medyczne i prywatne ubezpieczenia zdrowotne oraz inne opłaty ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta.
Na wizytę u lekarza specjalisty przyjmującego w ramach publicznej służby zdrowia czeka się miesiącami, w skrajnych przypadkach latami. Pod koniec roku często nie ma już szansy na specjalistyczne badania czy rehabilitacje. Choć prywatna służba zdrowia idealna nie jest, to coraz więcej ludzi nie chce lub nie może czekać i wykupuje ubezpieczenia medyczne. Zwłaszcza że w ostatnich latach znacznie staniały. Szczególnie te o podstawowym zakresie usług.