To skutek decyzji Komisji Europejskiej, która 19 czerwca br. przyjęła wytyczne w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014–2020, które wykluczają sektor energetyczny z możliwości korzystania z pomocy publicznej zwanej „pomocą regionalną".
Pomoc regionalna jest jedną z form pomocy publicznej UE, która ma zachęcać do inwestycji, tworzenia miejsc pracy czy też zakładania nowych przedsiębiorstw. Jej celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego słabiej rozwiniętych europejskich regionów. Ze względu na to, że pomoc publiczna może naruszać zasady konkurencji, jest ona pod specjalnym nadzorem organów unijnych i udzielana jest przedsiębiorstwom na ściśle określonych warunkach. Nie należy mylić pomocy regionalnej z regionalnymi programami operacyjnymi – dokumentami planistycznymi, w których samorządy wojewódzkie określają, jakie działania chcą realizować z udziałem środków unijnych.
KE prowadzi od roku monitoring zasad udzielania pomocy publicznej. Na jego podstawie zostały opublikowane ostatnio dwa ważne dokumenty, a mianowicie: wytyczne w sprawie pomocy regionalnej na lata 2014–2020 oraz projekt zmian rozporządzenia w sprawie tzw. wyłączeń blokowych, czyli wyłączenia pewnych kategorii pomocy z konieczności uzyskiwania zgody Komisji na udzielenie pomocy.
Złe wiadomości
Te dwa dokumenty – to złe wiadomości dla polskiej energetyki. W obu zapisano, że udzielanie pomocy regionalnej w tym sektorze jest niedozwolone. KE uznała dodatkowo, że udzielanie pomocy energetyce zakłóca rynek wewnętrzny. Jedyną możliwą formą wsparcia pozostanie więc finansowanie w ramach tzw. pomocy horyzontalnej na ochronę środowiska. Zakaz udzielania pomocy regionalnej dotyka przede wszystkim energetykę konwencjonalną, czyli zakłady opierające się na węglu kamiennym i brunatnym. Jednak dotyczy on także energetyki odnawialnej, czyli jednego z najważniejszych priorytetów w polityce unijnej.
KE nie wyklucza udzielenia pomocy w wyjątkowych przypadkach, ale na zasadach innych niż pomoc regionalna. Co to oznacza w praktyce? Otóż jeżeli któraś z instytucji, które udzielają pomocy publicznej, będzie zamierzała udzielić wsparcia energetyce (poza tzw. pomocą na ochronę środowiska), będzie musiała występować o zgodę do KE na udzielenie pomocy publicznej (tzw. notyfikacji) na specjalne programy adresowane do pewnych rodzajów przedsięwzięć albo też indywidualnych projektów. Procedura ta jest jednak dość długa i skomplikowana.