Bieriezowski nie był bankrutem

Borys Bieriezowski miał popełnić samobójstwo, bo pozostał bez grosza. Okazuje się, że to nieprawda. Rosjanin miał w zapasie... 800 mln dolarów.

Publikacja: 24.09.2013 12:52

Bieriezowski nie był bankrutem

Foto: Bloomberg

Rosyjskiego bogacza, od lat mieszkającego w Londynie, znaleziono martwego w marcu tego roku. Zdaniem policji Bieriezowski popełnił samobójstwo, a powodem było to, że został bankrutem. Eksperci badający jego majątek podali, że w momencie śmierci miał 309 mln funtów (482 mln dol.) długów.

Jednak dziennikarskie śledztwo The Sunday Times wykazało, że Rosjanin wcale nie był bankrutem. Miał majątek na 500 mln funtów (801 mln dol.) w portfelu aktywów, w którym były nieruchomości w Francji, dzieła sztuki i papiery wartościowe.

Dziennikarze ustalili też, że tydzień przed śmiercią Bieriezowski zmienił swój testament. Z pierwszej wersji usunął cztery osoby. Chodzi o dwie byłe żony - Ninę i Galinę a także dwoje dzieci z drugiego małżeństwa.

"Nowy testament został podpisany 14 marca - na 9 dni od tego, jak oligarcha został znaleziony powieszony w łazience rezydencji swojej byłej żony" (w podlondyńskim Ascot-red) - napisała gazeta. I przypomina, że już po śmierci Bieriezowskiego jego najstarsza córka Jekaterina poddała w wątpliwość eksperckie ustalenia o bankructwie ojca, jak przyczynie targnięcia się na życie. Oligarcha na kilkanaście godzin przed śmiercią udzielił też wywiadu Forbsowi.

Borys Bieriezowski to były doradca Jelcyna, biznesmen, matematyk i członek rosyjskiej akademii nauk. W 2003 r otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. W 2007 r moskiewski sąd wydał zaoczny wyrok - 6 lat kolonii karnej za działanie na szkodę Aerofłotu. W 2009 r sąd dołożył jeszcze 13 lat kolonii uznając Bieriezowskiego winnym kradzieży 2300 luksusowych samochodów poprzez firmę LogoWAZ.

W ubiegłym roku przeciwko Bieriezowskiemu zostały wszczęte dwa nowe dochodzenia. Tym razem oskarżenia były polityczne - nawoływanie do masowych protestów w Rosji. Bierezowski wiele razy publicznie mówił o łamaniu praw człowieka w Rosji oraz o tym, że obawia się zamachu na swoje życie. Jego rosyjskie dobra zostały zajęte przez państwo.

Śledztwo w sprawie śmierci Rosjanina, nie został zakończone.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego