Bitwa o Ukrainę

Ukraina tonie. I to wcale nie dlatego, że jej wojska wypychane są z kolejnych obszarów najpierw przez niezidentyfikowane zielone ludziki (które, zdaniem prezydenta Putina, kupiły kurtki i broń w sklepach z militariami), a obecnie przez zbuntowanych rolników (którzy, ponownie według słów rosyjskiego prezydenta, jeszcze wczoraj jeździli sobie spokojnie po polach traktorami, a teraz w parę godzin nauczyli się obsługiwać nowoczesne systemy rakietowe).

Publikacja: 19.02.2015 20:11

Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce

Witold M. Orłowski, główny ekonomista PwC w Polsce

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Na froncie ukraińska armia ponosi jedną klęskę po drugiej: padł Krym, padł Donbas, padło lotnisko w Doniecku, padło Debalcewe. To wszystko oczywiście bolesne porażki. Ale też po prostu smutne potwierdzenie faktu, że po latach rozkradania wszystkiego, czym dysponowała znaczna kiedyś armia, dziś nie ma ona żadnych szans w militarnym starciu z armią Rosji.

Ale dla losów Ukrainy dużo ważniejsze jest to, co się dzieje z gospodarką. Według oficjalnych statystyk z kwartału na kwartał pogłębia się załamanie produkcji, a PKB jest o 15 proc. niższe niż rok temu. Rośnie za to w oczach inflacja sięgająca już 30 proc. – i nic dziwnego, skoro hrywna straciła w ciągu roku dwie trzecie wartości wobec dolara. Kraj traci resztki swoich rezerw dewizowych, co oznacza, że do drzwi puka otwarte bankructwo.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację