Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 22.05.2015 11:52 Publikacja: 22.05.2015 11:52
Krzysztof Nowak, członek zarządu Mercer Polska
Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Obietnice emerytalne składali obaj kandydaci. W rankingu najbardziej hojnych zdecydowanie wygrała ta dotyczącą obniżenia wieku emerytalnego. Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego to pomysł niezwykle „sympatyczny", ale może warto pójść o krok dalej i zaproponować jeszcze niższy wiek emerytalny? Nieco złośliwie można by powiedzieć, że taki postulat zgodnie poparłoby kilka (a może i kilkanaście?) milionów rodaków.
A tak na poważnie to pomysł obniżenia wieku emerytalnego obok uśmiechów sceptyków rodzi poważne pytania o jego „wykonalność" oraz związane z tym koszty. Odnośnie drugiej z tych kwestii to prawie natychmiast w mediach pojawiły się wyliczenia wskazujące, że roczny koszt przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego to ok. 15 mld złotych (z wieloma zastrzeżeniami dot. problemów z precyzyjnym wyliczeniem tej kwoty). M.in. właśnie taką cyfrę wskazali eksperci Lewiatana. Warto więc przez chwilę zastanowić się co ta kwota oznacza dla finansów ZUS-u i szerzej budżetu państwa. Przy okazji przyjmijmy, że w dyskusji o pieniądzach bezpieczniej jest dyskutować o tym „co tu i teraz" niż o pomysłach na przyszłe zwiększanie dochodów budżetowych. Pomysły z cyklu „uszczelniania systemu, poprawy ściągalności podatków, czy walki z wyłudzającymi VAT" brzmią sensownie, ale należą wciąż do świata „alternatywnego". Póki co granicę możliwych wydatków wyznacza świat realny. Na początek przypomnijmy, że zgodnie z ustawą budżetową planowane dochody budżetu w 2015 roku mają wynieść blisko 300 mld. złotych, a planowany deficyt 46 mld. złotych. Jak widać te „dodatkowe" 15 mld stanowiłoby odpowiednio 5% i 15% wskazanych powyżej kwot.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Jeśli stanowiska we władzach spółek Skarbu Państwa – tradycyjnie już obarczone ryzykiem politycznym – zostaną je...
Przy zachodzących w Polsce zmianach pokoleniowych i ekonomicznych gastronomia jest wręcz skazana na sukces, choc...
Negocjowana właśnie umowa Unii z Indiami to strategiczne posunięcie, które może na nowo zakotwiczyć Europę w mul...
W świecie pełnym konfliktów i przemocy, w którym współzależność stała się bronią, a dotychczasowe sojusze trzeba...
Ostatnie działania polskiego rządu na rzecz przemysłu stalowego nie są dalekosiężną, strategiczną odpowiedzią na...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas