Krzysztof Nowak

Krzysztof Nowak

Specyficzny chaos i zgiełk

Początek 2021 roku przyniósł ważną informację dla wszystkich fanów polskiej awangardy rapowej. Po kilku latach raper Piernikowski i producent 1988, tworzący ceniony duet Syny, skończyli wspólną działalność wydawniczą. Mogło się wtedy wydawać, że alternatywę związaną z rymami i bitami czeka teraz stagnacja, a hołubione będą rzeczy średnie tylko dlatego, że nie powstały w obrębie dominującej stylistyki, czyli trapu.

Raperzy i ich obowiązki

Stare blokowisko. Na pamiętającym lepsze czasy placu stoi łysy chłopak, który tupie nogami, wygraża pięściami i rytmicznie wyrzuca z siebie niecenzuralne słowa, bo nie zgadza się na zastaną rzeczywistość. Taką scenę ma w głowie Polak, któremu lata temu rap zniknął z muzycznego radaru. Bo nie ma drugiego gatunku w naszym kraju, którego funkcjonujące w zbiorowej świadomości wyobrażenie aż tak rozmijałoby się z rzeczywistością. Odbiorcy, którzy dawno nie aktualizowali swojej wiedzy, wciąż widzą w raperze wkurzonego, agresywnego nastolatka, który zawsze działa w kontrze.

Pociąg do rap’n’b

Ostatnio widać w Polsce coraz więcej artystek decydujących się na podróż ze stacji Pop do stacji Rap. Trudno się dziwić. Bo czyż nie pragmatyczna wydaje się ucieczka z przeładowanego ekosystemu muzycznego do tego, który notuje wzrosty, kusi zarobkami, a ponadto sygnalizuje zapotrzebowanie na kolejne twórczynie? W wagonie miejscówek nie brakuje, ale warto zająć sobie jak najlepszą.

„Młody Matczak”. Przebłyski w balangowej ciemni

Kariera Michała Matczaka, Maty, to dowód na dominację rapu w polskiej popkulturze.

„Sometimes I Might Be Introvert": Królowa z własną narratorką

Stany Zjednoczone tak bardzo zdominowały światowy rap, że w poszukiwaniu najlepszych raperek w danym roku rzadko spogląda się gdzieś indziej niż za ocean.

Krewniak z talentem

Potężny kuzyn w branży muzycznej to dla młodego artysty miecz obosieczny. Przekonał się o tym 21-letni Hykeem Jamaal Carter Jr., krewny Kendricka Lamara, rapera kompletnego zarówno warsztatowo, jak i lirycznie, z dyskografią naszpikowaną krążkami, które przechodziły do klasyki już w dniu premiery.

„Hustle As Usual EP": Spowiedź wesołka po odwyku

W ciągu kilku lat głośnej kariery 29-letni raper Belmondo dorobił się miana nieświętego szaleńca.

Pasja w poprzek

Ta kariera nie doświadczyła spadku popularności, który przeniósłby ją do drugiego czy nawet trzeciego obiegu. Bowiem Prykson Fisk od niemal dwóch dekad działa na uboczu sceny. Aczkolwiek ostatnio dołożył do swego dossier wpisy, które nawet niezaznajomiony z rapem słuchacz uzna za nobilitujące.

46 minut o młodości

Ostatnio kariery młodych artystów wybuchają gwałtownie. Tyle że żadna historia nie może się równać z tą Fukaja. Wystarczyło bowiem półtora tygodnia, by z nieznanego 17-latka ze Szczecina przeistoczył się w jednego z najpilniej obserwowanych nowych raperów w kraju.

Bezinteresowna rapowa hybryda

Popularność drugiej edycji Hot16Challenge (akcji charytatywnej z 2020 r., w której raperzy i nie tylko nagrywali 16-wersowe utwory, publikowali je w sieci i nominowali do nagrania swoich kolejnych wykonawców) pozwoliła mniej znanym artystom zyskać nieco uwagi. Dzięki niej Marceli Bober, 22-letni raper z Nasielska, zanotował swoje pierwsze 100 tysięcy wyświetleń jednego utworu w serwisie YouTube, po czym rzucił się w wir pracy twórczej.