Hubert Kozieł: Technologia wymyka się regulatorom

Bitcoin bywa nazywany bańką i przekrętem. Inni twierdzą, że to przyszłość międzynarodowych finansów. Kryptowaluty można uznawać za zabawki spekulantów, ale trzeba też pamiętać, że poważne badania nad nimi prowadzą banki centralne z całego świata oraz wielkie banki inwestycyjne. Śmierć bitcoina ogłaszano już dziesiątki razy, a on po każdym takim proroctwie bił nowe rekordy cenowe.

Publikacja: 22.11.2017 21:00

Hubert Kozieł: Technologia wymyka się regulatorom

Foto: Bloomberg

Sukces wirtualnych walut spadł na regulatorów jak grom z jasnego nieba. Musieli się zająć zjawiskiem, które wymykało się dotychczasowym schematom. Stąd też bardzo chaotyczna polityka wobec kryptowalut. W pewnych krajach (np. w Polsce) regulatorzy przestrzegają przed nimi, traktując je z ogromną podejrzliwością, w innych podchodzą do problemu bardziej tolerancyjnie. O ile więc np. w Chinach zamykano giełdy kryptowalutowe, o tyle w Japonii oficjalnie uznano w tym roku bitcoina za dopuszczalną jednostkę płatniczą i rozpoczęto proces regulacji bitcoinowych transakcji.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Pytam kandydatów na prezydenta: które ustawy podpiszecie? Czas na konkrety
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Opinie Ekonomiczne
Żeby się chciało pracować, tak jak się nie chce
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Jak przekuć polskie innowacje na pieniądze
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne