Aktualizacja: 20.08.2021 18:29 Publikacja: 29.01.2021 12:24
Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 roku (fot. Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu, 1963 - Grażyna Trzaskowska -
Foto: Wikimedia
Materiał partnerski MSD
Na szczęście od wielu lat lista chorób, którym możemy zapobiegać dzięki szczepieniom, jest długa i stale rośnie. Warto, zatem chwilę dłużej zatrzymać się nad odkryciem, które zmieniło bieg ludzkiej historii.
To jedno z największych osiągnięć medycyny jest jednocześnie jedną z najbardziej efektywnych kosztowo interwencji medycznych. Szczepienia w sposób skuteczny zapobiegają chorobom zakaźnym, jednocześnie przyczyniają się do zmniejszenia śmiertelności, wydłużenia oczekiwanej długości życia i poprawy jego jakości oraz do zmniejszenia kosztów leczenia. Szacuje się, że rocznie na świecie szczepienia zapobiegają 2,5 mln zgonów (1).
„100 lat innowacji w polskiej medycynie" to projekt, w którym „Rzeczpospolita" uhonoruje najważniejsze innowacje w zakresie medycyny, które powstały w Polsce w ciągu ostatnich stu lat.
Kluczowe w tej historii są trzy nazwiska: Fuller, Molloy i Wong. Trzech badaczy urodzonych w latach 30. XX wieku, przeszło trzydzieści lat temu dokonało czegoś, co przyniosło światu gigantyczne korzyści i mikroskopijne straty. I to w błyskawicznie.
11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię koronawirusa. Do tej pory na infekcję spowodowaną tym niebezpiecznym patogenem zapadło co najmniej 33 milionów na świecie, zmarło ponad milion. I nic nie wskazuje na to, że sytuacja jest opanowana. Przeciwnie, mówi się, że nadchodzi druga fala zachorowań.
Pierwsze projekty urządzenia działającego jak respirator już w XV stuleciu przygotował sam Leonardo da Vinci.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Wirus HCV jest maleńki, zwykle nie większy niż 65 nanometrów. Jest też okrągły i niebywale groźny. Może prowadzić do marskości, a nawet raka wątroby.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
W onkologii dziecięcej walczymy o życie i zdrowie, ale też o nadzieję dla dzieci i ich rodziców. To uczy innego spojrzenia na życie – mówi prof. Anna Raciborska, szefowa Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o wzroście liczby zakażeń malarią na świecie w 2023 roku.
W ciągu roku w Polsce wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi. Krwi nie da się uzyskać w warunkach laboratoryjnych, dlatego honorowi krwiodawcy są tak ważni. Jakie korzyści wynikają z oddawania krwi?
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas