Rada Gabinetowa bez recepty na reformę

Eskalacja konfliktu premier – prezydent. Lech Kaczyński zawetuje ustawę o dodatkowych ubezpieczeniach. „Rz” dotarła do wyników ankiety na temat zarobków lekarzy opracowanej przez Ministerstwo Zdrowia.

Aktualizacja: 15.01.2008 12:25 Publikacja: 15.01.2008 03:03

Rada Gabinetowa bez recepty na reformę

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Z naszych informacji wynika, że Ewa Kopacz jest z efektów badania bardzo niezadowolona.

Ankieta, która miała posłużyć Donaldowi Tuskowi do twardych negocjacji z lekarskimi związkami zawodowymi, niewiele odbiega od danych zebranych jeszcze przez Zbigniewa Religę. Średnie zarobki lekarzy razem z dyżurami nie przekraczają dwóch średnich krajowych. Filip Grzejszczyk, dyrektor departamentu, który za ankiety odpowiadał, odszedł z pracy.

– Pani minister nie podobało się opracowanie ankiet, a nie same wyniki – tłumaczy Ewa Gwiazdowicz, rzecznik resortu. – Szef ma prawo ocenić swoich pracowników – dodaje.

Emocji nie brakowało też na posiedzeniu Rady Gabinetowej. – Ze strony prezydenta nie padła żadna oferta współpracy. Dlatego chcemy zorganizować biały szczyt z udziałem m.in. ekspertów i związków zawodowych – mówił po posiedzeniu premier.

Także prezydent był niezadowolony: – Nadal brakuje mi realnych odpowiedzi na kilka kwestii – oceniał. Prezydent chciał na temat służby zdrowia rozmawiać przy okrągłym stole.

Lekarze komentują: – Minął czas dyskusji eksperckich. Od rządu oczekujemy reformy – mówi Tomasz Undermann z lekarskich związków. Premier obawia się, że Lech Kaczyński zawetuje jedną z ustaw reformujących ochronę zdrowia: o ubezpieczeniach dodatkowych. – Grożą one podziałem pacjentów na dwie kategorie – tłumaczy prezydent.

Wynika to z konstrukcji ustawy: ubezpieczyciel może umówić się ze szpitalem na stawkę wyższą, niż płaci mu za leczenie NFZ. – Może to prowadzić do gorszego traktowania pacjentów bez dodatkowego ubezpieczenia – przyznaje Adam Kozierkiewicz, ekonomista zajmujący się ochroną zdrowia.

Rząd szuka środków na leczenie: bez podnoszenia składki zdrowotnej i bez dodatkowych opłat za wizytę u lekarza. – Dobrowolne ubezpieczenia dają szansę na skorzystanie z dodatkowych pieniędzy – tłumaczy Tusk. Ubezpieczenie wykupywaliby ludzie, których na to stać, a wyższa składka obowiązywałaby wszystkich.

Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego