Lekarze: uwolnić puby od dymu

Kilkudziesięciu wybitnych lekarzy zaapelowało o wprowadzenie zakazu palenia w pubach i restauracjach

Publikacja: 17.02.2010 04:23

Lekarze: uwolnić puby od dymu

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

List otwarty do parlamentarzystów podpisało niemal 80 osób: onkolodzy, kardiolodzy, chirurdzy, neurolodzy, lekarze rodzinni, dentyści...

– Napisaliśmy list, bo mamy wrażenie, że lobbyści branży tytoniowej zdominowali dyskusję nad ustawą antytytoniową – tłumaczy prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Tymczasem z powodu biernego palenia w Polsce umiera rocznie 8 tysięcy niewinnych ludzi. Wizyta w zadymionym pubie przynosi podobne skutki jak mieszkanie przez miesiąc z nałogowym palaczem.

Sejm może głosować nad zaostrzeniem ustawy antytytoniowej nawet w tym tygodniu. Jeśli przepisy opracowane przez Komisję Zdrowia wejdą w życie, w pubach i restauracjach będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia.

Pracodawcy proponują, by w małych lokalach to sam właściciel decydował, czy wolno u niego palić czy nie. W większych – by dla palących i niepalących można wyznaczyć oddzielne pomieszczenia.

Ostrzegają, że całkowity zakaz przyniesie wzrost bezrobocia i spadek dochodów pubów i restauracji.

Poprawkę do ustawy, zgodną z oczekiwaniami pracodawców, złożyli posłowie PO.

Kluby nie wprowadzają dyscypliny partyjnej w tym głosowaniu. – Nie wiemy, jaka będzie decyzja Sejmu w tej sprawie – przyznaje szef Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

Polskie propozycje rozwiązań prawnych komentują przedstawiciele Komisji Europejskiej. – Tylko całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych przynosi realne skutki zdrowotne – podkreśla Andrzej Ryś, odpowiadający w Komisji Europejskiej za zdrowie publiczne. – Wbrew temu, czego boją się politycy, nie grozi on przegraną w wyborach, nie szkodzi branży gastronomicznej. Wystarczy spojrzeć na inne kraje europejskie, by się o tym przekonać.

Ryś przypomina, że w grudniu 2009 r. Rada Unii Europejskiej zgodziła się, że kraje członkowskie powinny chronić obywateli przed dymem tytoniowym. – To wskazanie państwa zgodziły się spełnić do 2012 roku – dodaje.

Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku