Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 11.07.2025 11:32 Publikacja: 24.04.2025 05:19
Uczestnicy debaty (od lewej): prof. dr hab. n. med. Robert Mróz, kierownik II Kliniki Chorób Płuc, Raka Płuca i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku; Aleksandra Wilk, dyrektorka sekcji raka płuca w fundacji „To Się Leczy”; Mateusz Oczkowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia; Joanna Frątczak-Kazana, menedżerka ds. programów pomocowych, wicedyrektorka Onkofundacji Alivia; prof. dr hab. n. med. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, członek Rady ds. Zwalczania Chorób Nowotworowych; Dominika Pietrzyk, „Rzeczpospolita”
Foto: rp.pl
Rak płuca to najczęstsza przyczyna śmierci z powodu chorób nowotworowych w Polsce, tak wśród kobiet, jak i mężczyzn: w 2021 roku zmarło 20 841 osób, a 20 572 usłyszały tę diagnozę. Rak płuca odpowiada za 13 proc. wszystkich nowych przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe i aż 22 proc. zgonów związanych z nowotworami; należy do najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Średni czas od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy sięga nawet siedmiu miesięcy, co znacząco wpływa na rokowania pacjentów; aż ok. 80–85 proc. przypadków rozpoznawanych jest w stanie zaawansowanym.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
- Szpital powinien się bilansować, natomiast nie może być skupiony na generowaniu zysków – mówi wiceminister zdr...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Koszty administracyjne Narodowego Funduszu Zdrowia to 0,8 proc. wszystkich wydatków płatnika publicznego, co sta...
Nic się nie stanie, jeżeli minister finansów nie zatwierdzi planu finansowego NFZ. Prawo dokładnie mówi, jak moż...
Opiekę koordynowaną realizuje co druga przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce. Żeby mogła się rozwij...
Rada ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów przyjęła zaproponowane przez Polskę ko...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas