Dyrektor WHO: Prawdopodobny koniec pandemii w Europie

Wariant Omikron przeniósł pandemię Covid-19 w nową fazę i może zakończyć ją w Europie - stwierdził dyrektor WHO w Europie, Hans Kluge. Do końca marca może się zarazić 60 proc. Europejczyków.

Publikacja: 24.01.2022 08:35

Dyrektor WHO: Prawdopodobny koniec pandemii w Europie

Foto: AFP

W wywiadzie dla AFP Kluge powiedział, że zakażenie około 60 proc. Europejczyków Omikronem, co przewidywane jest do marca tego roku, może wykształcić kilkutygodniową lub nawet kilkumiesięczną odporność populacyjną. Ma ona wyniknąć ze szczepień oraz z przechorowania Covid-19.

WHO przewiduje, że nawrót zachorowań w Europie nastąpi pod koniec roku, ale "niekoniecznie" będzie to znów pandemia.

Czytaj więcej

Rektor uniwersytetu w Moskwie wyliczył, że w 2023 r. COVID będzie łagodny

Podobny optymizm wykazał w niedzielę główny doradca prezydenta USA, Anthony Fauci, mówiąc o sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Fauci ocenił, że spadająca "dość gwałtownie" liczba zakażeń w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych stanowi "dobry prognostyk".

Choć Fauci ostrzegał przed nadmiernym optymizmem, to przyznał, że jeśli spadki notowane w północno-wschodnich Stanach utrzymają się, podobny zwrot nastąpi w całym kraju.

Również regionalne biuro WHO dla Afryki w zeszłym tygodniu poinformowało, że liczba zakażeń w tym regionie gwałtownie spadła, a liczba zgonów zmalała po raz pierwszy od szczytu zakażeń Omikronem.

Wariant Omikron, który, jak wykazały badania, jest bardziej zaraźliwy niż Delta, ale generalnie prowadzi do mniej poważnych infekcji wśród zaszczepionych osób, wzbudził długo oczekiwane nadzieje, że Covid-19 zaczyna się zmieniać z pandemii w łatwiejszą do opanowania chorobę endemiczną, taką jak grypa sezonowa .

Wspomniany dyrektor europejskiego oddziału WHO Hans Kluge ostrzega jednak przed takim podejściem. - "Endemiczny" oznacza m.in. "przewidywalny". Tymczasem koronawirus zaskakiwał nas tak często, że musimy być bardzo ostrożni - powiedział Kluge.

Ze względu na bardzo szybkie rozprzestrzenianie się tego wariantu w Europie, Kluge powiedział, że należy położyć nacisk na minimalizowanie zakłóceń pracy szpitali, szkół i w funkcjonowaniu gospodarki oraz na ochronę najbardziej wrażliwych grup, a nie na środki mające na celu zatrzymanie transmisji.

Priorytetem w Europie jest ustabilizowanie sytuacji. Na Starym Kontynencie poziomy szczepień wahają się w różnych krajach od 25 do 95 procent populacji, co prowadzi do różnego stopnia obciążenia szpitali i systemów opieki zdrowotnej

Ochrona zdrowia
Do USA bez szczepienia na COVID-19. Biden ogłasza koniec obostrzeń
Ochrona zdrowia
WHO: Pierwszy na świecie śmiertelny przypadek ptasiej grypy H3N8 u człowieka
Ochrona zdrowia
COVID-19. Sąd walczy z rodzicami o zoperowanie niemowlęcia z wadą serca
Ochrona zdrowia
Pierwszy po latach przypadek wirusa Ebola w Ugandzie. Nie żyje 24-latek
Ochrona zdrowia
Stan Nowy Jork kończy z obowiązkiem noszenia maseczek. Po 28 miesiącach
Ochrona zdrowia
Gates wzywa Koreę Płd. do zwiększenia pomocy na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego