Javid stwierdził też, że ma nadzieję, iż wszystkie obowiązujące w kraju obostrzenia mogą zostaż zniesione do marca. Dzień wcześniej rząd zapowiedział, że od następnego czwartku w kraju zostaną zniesione obostrzenia wprowadzone w związku z wdrożeniem epidemicznego "Planu B" - chodzi o rekomendację pracy zdalnej oraz obowiązek noszenia masek w wielu miejscach publicznych znajdujących się pod dachem. 

Czytaj więcej

Boris Johnson zapowiada zniesienie w Anglii niemal wszystkich obostrzeń

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii nie wykluczył też, że być może na COVID-19 trzeba będzie szczepić się co roku.

- COVID nie zniknie, będzie z nami przez wiele, wiele lat, może zawsze, musimy się nauczyć z nim żyć - mówił Javid. Na pytanie czy chodzi mu o to, że koronawirus stanie się obecny w naszym życiu tak, jak wirus grypy, Javid odparł, że tak.

Musimy nadal żyć stosując rozsądne, właściwe i proporcjonalne środki

Sajid Javid, minister zdrowia Wielkiej Brytanii

- Niestety ludzie umierają też na grypę. W złym roku z powodu grypy tracimy czasem ok. 20 tys. osób - ale nikt nie zamyka całego kraju i nie wprowadza obostrzeń, by z tym walczyć - zauważył.

- Musimy nadal żyć stosując rozsądne, właściwe i proporcjonalne środki - dodał Javid.

Javid stwierdził też, że Wielka Brytania jest liderem w Europie jeśli chodzi o przejście z fazy pandemii do etapu endemii i pokazuje światu jak należy żyć z COVID. Potwierdził też, że w najbliższych tygodniach rząd zamierza znieść obowiązek samoizolowania się osób zakażonych koronawirusem.