Od lutego 2022 roku dzieci w wieku 12-17 lat będą musiały okazywać przepustki covidowe, by uzyskać dostęp do miejsc takich jak biblioteki, kawiarnie czy prywatnych ośrodków edukacyjnych.

Zapowiedź zmiany przepisów wywołała niezadowolenie wśród rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci przeciw COVID-19, wskazując na możliwość wystąpienia efektów ubocznych oraz na pojawiające się doniesienia o zakażeniach wśród osób w pełni zaszczepionych.

Czytaj więcej

Korea Płd.: Liczba zakażeń w ciągu doby po raz pierwszy przekroczyła 7 tys.

Co najmniej 70 członków stowarzyszeń rodziców zebrało się w czwartek przed siedzibą Koreańskiej Agencji ds. Kontroli i Prewencji Chorób (KDCA) w Cheongju. Protestujący trzymali transparenty z hasłami takimi jak "Dyktatura szczepionkowa".

Z sondażu przeprowadzonego przez jedną z organizacji w ubiegłym tygodniu wynika, że 93 proc. z 18 tys. rodziców, którzy odpowiedzieli na ankietę w tej sprawie, sprzeciwia się objęciu nastolatków obowiązkiem okazywania przepustki covidowej.

92 proc.

Tylu dorosłych mieszkańców Korei Południowej jest w pełni zaszczepionych

Władze Korei Południowej zdecydowały się na rozszerzenie stosowania przepustki covidowej i objęcia nią nastolatków, ze względu na wzrost liczby zakażeń koronawirusem w tej grupie wiekowej. W ciągu ostatnich czterech tygodni w Korei Południowej wykrywano 210 zakażeń na każde 100 tys. dzieci, podczas gdy wśród dorosłych ten sam wskaźnik wyniósł 167.

W ostatnich dwóch tygodniach zakażenia dzieci stanowiły 8,3 proc. wszystkich zakażeń. 99,8 proc. zakażonych dzieci było niezaszczepionych lub nie w pełni zaszczepionych.

W Korei Południowej w pełni zaszczepionych jest 92 proc. dorosłych. 11 proc. dorosłych otrzymało przypominającą (trzecią) dawkę szczepionki. W grupie dzieci w wieku 12-17 lat poziom wyszczepienia wynosi 34 proc.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

W środę w Korei Południowej drugi dzień z rzędu wykryto ponad 7 tysięcy zakażeń (7 102). Dzień wcześniej dobowa liczba zakażeń w Korei Południowej, po raz pierwszy od początku epidemii, przekroczyła 7 tysięcy. W szpitalach leczonych jest 857 chorych na COVID-19, u których przebieg choroby jest ostry.