Co najmniej 14 osób z Johannesburga i Capetown przybyło na lotnisko Schiphol w Amsterdamie 26 listopada, będą zakażonymi nowy wariantem koronawirusa - ogłosił holenderskie Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).

- Wykryliśmy wariant Omikron w dwóch próbkach testowych, które zostały pobrane 19 listopada i 23 listopada - ogłoszono. - Nie jest jeszcze jasne, czy ci ludzie odwiedzili RPA - dodano.

Odkrycie nowego wariantu koronawirusa wywołało obawy na całym świecie, że może on być odporny na szczepionki i przedłużyć niemal dwuletnią pandemię COVID-19.

Czytaj więcej

Anglia: W związku z Omikronem w sklepach i u fryzjerów wracają maski

Około 61 z ponad 600 pasażerów lotów z RPA uzyskało dodatnie wyniki testu i przeszło kwarantannę po przylocie w zeszły piątek.

Władze holenderskie starają się również skontaktować i przebadać około 5 000 innych pasażerów, którzy podróżowali z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe.

WHO uznała Omikron za "niepokojący wariant" (ang. variant of concern). W związku z licznymi mutacjami w obrębie białka tzw. kolca cząsteczki wirusa, czyli tej części cząsteczki wirusa, która łączy się z komórkami osoby zakażonej, wariant Omikron może okazać się bardziej zakaźny od dotychczas dominujących wariantów i odporny na szczepionki.