Podkarpackie: Dostosowują się do rynku

Kolejny już raz szpital powiatowy w Mielcu (21. miejsce w rankingu szpitali) i wojewódzki w Tarnobrzegu (83. miejsce) okazały się bezkonkurencyjne w województwie podkarpackim

Publikacja: 20.10.2009 09:14

Najlepsze w województwie

Najlepsze w województwie

Foto: Rzeczpospolita

To najnowocześniejsze placówki w regionie. Dyrektorzy nie narzekają na brak pacjentów, raczej na limity, które określa NFZ.

Mielecki Szpital im. Edmunda Biernackiego, choć jest placówką powiatową, leczy pacjentów z północy Podkarpacia oraz z Małopolski i Świętokrzyskiego. – Strzałem w dziesiątkę okazało się otwarcie pełnoprofilowego oddziału neurochirurgii, który jest rzadkością w szpitalach powiatowych – zaznacza dyrektor Leszek Kołacz. Dyrekcji udało się ściągnąć wybitnych specjalistów, m.in. z klinik w Krakowie i Katowicach.

Placówka wzbogaciła się też o nowoczesny rezonans magnetyczny i tomograf.

Chrzest bojowy przeszedł szpital w Mielcu w maju, gdy trafiła tu pierwsza w Polsce pacjentka zakażona wirusem świńskiej grypy. – Zobaczyłam szpital kliniczny moich marzeń w miasteczku powiatowym – chwaliła minister zdrowia Ewa Kopacz.

Jan Kos, dyrektor szpitala w Tarnobrzegu, marzy o szybszym rozwoju. – Mamy spore możliwości, moglibyśmy przyjmować więcej pacjentów, gdyby nie problemy z kontraktami – mówi.

W nowoczesnych, dobrze wyposażonych oddziałach rocznie hospitalizowanych jest 18 tysięcy pacjentów. Ostatnio szpital wzbogacił się o oddział ortopedyczny z 49 łóżkami.

– Idealnie trafiliśmy w zapotrzebowanie i tylko szkoda, że ograniczenia kontraktowe nie pozwalają nam leczyć więcej pacjentów – dodaje dyrektor.

Wyzwaniem dla dyrekcji jest budowa Centrum Onkologicznego wraz z przychodniami, którego brakuje w regionie. Rozpoczęta inwestycja ma być zakończona za dwa lata. Tarnobrzeska placówka jako jedna z kilku w kraju może się pochwalić certyfikatem „Szpital bez bólu”.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne