Od 1 lipca 2011 kierownicy placówek świadczących usługi zdrowotne mają obowiązek składania w Państwowej Inspekcji Pracy kwartalnych informacji o liczbie osób wykonujących zawód medyczny na innej podstawie niż stosunek pracy.
Chodzi o lekarzy i pielęgniarki, którzy pracują na podstawie umów cywilnoprawnych lub wykonują swoje obowiązki w ramach praktyki zawodowej. Sporządzenie takiej informacji nie jest proste, bo przepisy w tym zakresie zostały sformułowane bardzo ogólnie.
Podmioty lecznicze coraz częściej zatrudniają lekarzy i pielęgniarki na podstawie umów cywilnoprawnych. Jest to wynikiem bardzo rygorystycznych przepisów z zakresu czasu pracy odnoszących się do osób pozostających w stosunku pracy.
Przede wszystkim ograniczają one wymiar czasu pracy i liczbę godzin nadliczbowych oraz wprowadzają pojęcie doby pracowniczej w znacznym stopniu ograniczające elastyczność pracy.
Natomiast szpitale potrzebują pielęgniarek i lekarzy, którzy będą wykonywać swoje obowiązki w bardzo elastycznych godzinach oraz w dość dużym wymiarze. Co do zasady, również zatrudnieni nie widzą przeciwwskazań, aby pracować więcej. Wiąże się to bowiem z większym wynagrodzeniem.