Minister sprawiedliwości chce podnieść stawki dla lekarzy sądowych. Projekt noweli rozporządzenia z wyższą kwotą trafił do Rządowego Centrum Legislacji.
Minister liczy, że dzięki podwyżce zainteresowanie pełnieniem funkcji lekarza sądowego będzie większe. Dotychczasowe pozostawia wiele do życzenia. Według stanu na koniec 2015 r. funkcję lekarza sądowego pełniło 413 osób. Według MS to za mało, jeśli chodzi o potrzeby sądownictwa. W jednym okręgu sądowym nie została zawarta ani jedna umowa z lekarzem sądowym, w dwóch okręgach – po jednej, w czterech po dwie, a w trzech po trzy.
Instytucję lekarza sądowego ustanowiono w czerwcu 2007 r. Ma zapewnić wiarygodność zaświadczeń lekarskich usprawiedliwiających niestawiennictwo na wezwanie lub zawiadomienie sądu z powodu choroby i ułatwić dostęp do lekarza.
Ustawa miała doprowadzić do powstania zespołów lekarzy różnych specjalności. Chodziło o ograniczenie liczby rozpraw lub posiedzeń sądu odraczanych lub odwoływanych z powodu nieobecności uczestników. I to powoli się udaje. Jeszcze w 2008 r. sądy odroczyły lub odwołały 2187 rozpraw i posiedzeń z powodu nieusprawiedliwionej choroby uczestnika postępowania, a w 2015 r. już tylko 1115.
Etap legislacyjny: konsultacje publiczne