Ważną w środowisku medycznym nagrodę przyznaje Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Jej prestiż jest ogromny, bo o jej przyznaniu samodzielnie decyduje środowisko medyczne. W tym roku nagroda trafiła do zespołu kardiochirurgów (prof. Jerzy Sadowski, prof. Bogusław Kapelak, prof. Krzysztof Bartuś i prof. Rafał Drwiła) z Krakowa. Przyznano ją za dziesięcioletnią innowacyjną działalność naukowo-badawczą zespołu w zakresie medycyny sercowo-naczyniowej.
Szef zespołu – prof. Jerzy Sadowski – w 2005 roku po raz pierwszy na świecie wszczepił pacjentowi bezszwową zastawkę serca. Otworzyło to drogę do dalszych badań i dziś możliwa jest wymiana zastawki na bijącym sercu, a także wykonanie tzw. minitorakotomii, czyli małego cięcia międzyżebrowego wielkości ok. 10 cm, dzięki czemu skraca się czas operacji. Skróceniu ulega także rehabilitacja pacjenta i jego powrót do zdrowia.
Metoda stosowana przez prof. Sadowskiego jest trudna, wymaga od kardiochirurga wybitnych umiejętności i nie wszyscy specjaliści potrafią ją stosować.
– Dzięki nowym metodom możemy operować pacjentów starszych, bo coraz częściej z takimi się spotykamy – mówi prof. Sadowski. – Gdyby nie innowacyjne metody, to wielu pacjentów nie dałoby się zoperować w bezpieczny sposób.
Zespół krakowskich kardiochirurgów odebrał nagrodę w niedzielę w Zabrzu na uroczystej gali z okazji 25-lecia istnienia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.