Okazuje się, że niektóre cząstki mogą być szybsze od światła. W doświadczeniach naukowców z CERN elementarne cząstki, zwane neutrinami, pędziły szybciej niż światło. Zbici z tropu autorzy eksperymentu apelują do kolegów fizyków o pomoc w wyjaśnieniu dziwnego wyniku. Naukowcy z CERN przesyłali wiązkę neutrin ze swojego ośrodka do oddalonego o 732 km podziemnego laboratorium we włoskim Gran Sasso.
Poszukiwanie błędu
Zauważyli, że w punkcie docelowym cząstki pojawiły się o 60 miliardowych sekundy wcześniej, niż taki sam dystans mogłoby pokonać światło. Dla laika to czas niewyobrażalnie mały, ale fizycy potrafią go zmierzyć. Pomiary powtarzano 16 tysięcy razy, aż naukowcy uzyskali zadowalający według nich statystyczny poziom istotności, który pozwala mówić o odkryciu.
Grupa naukowców z CERN udostępniła wyniki eksperymentu w sieci, by inni fizycy mogli krytycznie im się przyjrzeć. To ważne, gdyż do tej pory nieprzekraczalność prędkości światła stanowi w fizyce jedno z podstawowych założeń.
Uczciwie przyznają jednak, że do wyników własnych eksperymentów podchodzą z wielką ostrożnością.
– Próbowaliśmy to wyjaśnić na wszelkie możliwe sposoby – powiedział BBC News Antonio Ereditato, jeden z autorów eksperymentu z Opera collaboration. – Próbowaliśmy znaleźć błędy: trywialne bądź bardziej skomplikowane albo zupełnie kardynalne – i się nie udało.