Materiał, który wygląda jak kość i zachowuje się jak kość, opracowali specjaliści z Uniwersytetu Stanu Waszyngton. Został stworzony przy użyciu trójwymiarowej drukarki nanoszącej dowolny materiał – warstwa po warstwie – na przestrzenną strukturę.
Dla specjalistów w dziedzinie medycyny regeneracyjnej to przełom – wreszcie mogą od zera zaprojektować kształt kości czy zębów i wydrukować je na specjalnie przygotowanej do tego celu maszynie.
W ten sposób można wytworzyć „części zamienne" do operacji ortopedycznych (m.in. protezy biodra), leczyć osteoporozę czy nawet wyprodukować nowe zęby potrzebne do zabiegów stomatologicznych.
Inżynieria zęba
– Jeżeli lekarz ma skan tomograficzny uszkodzenia, to my możemy zamienić to w plik programu do projektowania inżynierskiego i wykonać rusztowanie niezbędne do odtworzenia tkanki – obiecuje prof. Susmita Bose, która prowadziła te eksperymenty. Jej zdaniem ta technika trafi do powszechnego użytku już za kilka lat.
W magazynie „Dental Materials" opisuje, w jaki sposób nową technikę przetestowano w laboratorium. Jej zespół ma już za sobą pierwsze próby w organizmach zwierząt laboratoryjnych. Do testów wykorzystano króliki i szczury.