Aktualizacja: 11.07.2015 12:09 Publikacja: 11.07.2015 11:33
Nowe układy mają być o 50 proc. wydajniejsze w porównaniu z obecnie stosowanymi.
Foto: materiały prasowe
Niezwykle gęste upakowanie podstawowych elementów elektronicznych stało się możliwe dzięki nowemu procesowi produkcji. Umożliwia on wytwarzanie chipów siedmionanomterowych (7 nm). Obecni produkowane urządzenia są wykonywane z „rozdzielczością" 22 i 14 nm. Upraszczając — niższa wartość oznacza, że na podobnej powierzchni można upakować więcej mniejszych tranzystorów. To oznacza, że taki układ jest szybszy, pojemniejszy i zużywa mniej energii.
Naukowcy podkreślają, że w porównaniu z obecnie stosowanymi technologiami, technika 7 nm umożliwia poprawę wydajności o ok. 50 proc. To oznacza lepiej pracujące i oszczędniejsze centra przetwarzania danych, szybsze systemy eksperckie w rodzaju Watsona, czy więcej dostępnego miejsca w internetowej „chmurze". Dla porównania — wykonany w technologii 14 nm intelowski procesor Core i7 ma ok. 2 mld tranzystorów.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Ryzyka i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji są prawie pewne, a korzyści są spekulatywne - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.
Zawirowania geopolityczne i ataki cybernetyczne to najpoważniejsze zagrożenia dla światowych łańcuchów dostaw, które z pewnością nie ustąpią w 2025 roku.
Składanie głosowo zamówień w drive-thru w McDonald’s USA stało się dla klientów mniej lub bardziej zabawnym doświadczeniem po tym, jak ich przyjmowanie wsparto sztuczną inteligencją. Lody z dodatkiem bekonu były tu wisienką na torcie.
Koncern IBM postawił swoim menedżerom twarde ultimatum: wróć do pracy biurowej albo zrezygnuj z pracy.
Gigant technologiczny zapewnia, że nowe chipy umożliwią stworzenie bardziej ekologicznej i energooszczednej sztucznej inteligencji. Powstaną też komputery oparte na memrystorach.
Eksperyment „porównawczy” pokazuje, że komputery kwantowe mogą mieć użyteczne zastosowania w świecie rzeczywistym już w ciągu dwóch lat.
W komputerowym gigancie nawet 7,8 tys. stanowisk zostanie dotkniętych rewolucją – zamiast ludzi zadania mają wypełniać zaawansowane algorytmy. To aż 30 proc. pracowników działów, które nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem.
Japońskie White Data Center znalazło sposób na tanie i ekologiczne chłodzenie serwerów. Z pomocą przychodzą stare sposoby przechowywania lodu i śniegu na lato.
Rosyjska prokuratura straszy, że będzie aresztować menedżerów zachodnich spółek wstrzymujących działalność w Rosji i przejmować majątki ich firm.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas