Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 04.11.2015 20:26 Publikacja: 04.11.2015 20:05
10 zdjęć
ZobaczFoto: AFP
Przy dźwiękach fanfar, przed oczami ponad 4 tys. gości, w tym polityków i miejscowych celebrytów, i z państwową flagą powiewającą na wielkich ekranach Chińczycy przedstawili światu swój pasażerski odrzutowiec. C919 w dziewiczy lot ruszy dopiero w przyszłym roku.
Jest on dziełem państwowej spółki COMAC (Commercial Aircraft Corporation of China). To wąskokadłubowy samolot zdolny pomieścić 168–174 pasażerów. Konfiguracja kabiny nie jest jeszcze znana, bo wnętrze pierwszego egzemplarza wyłożono bawełnianą matą i ustawiono w nim aparaturę pomiarową. Szacuje się, że jego zasięg będzie wynosił od 4 do 5,5 tys. kilometrów, co pozwoli na obsługiwanie tras między najważniejszymi miastami Azji.
Rozpoczęła się 6. edycja konkursu Kod Innowacji, skierowanego do firm i start-upów. W tym roku nagrodzone zostaną organizacje, które w innowacyjny sposób wykorzystują kody QR w komunikacji z konsumentami. Można zgłaszać zarówno wdrożone projekty, jak i pomysły na wykorzystanie kodów QR. Firmy zainteresowane udziałem mogą przesyłać swoje zgłoszenia do 30 września 2024 roku. Laureatów wyłoni niezależne jury, a lista zwycięzców zostanie ogłoszona podczas listopadowej konferencji Kod Innowacji.
W polskich laboratoriach prowadzone są najbardziej zaawansowane badania dotyczące obliczeń kwantowych, łączności i kryptografii kwantowej, sensoryki, obrazowania i metrologii kwantowej. Nasi naukowcy są też bardzo skuteczni w pozyskiwaniu środków w konkursach organizowanych przez największy europejski program wspierający badania w tej dziedzinie – sieć QuantERA.
B-21 "Raider" Sił Powietrznych USA odbył w piątek swój pierwszy lot, przybliżając moment wprowadzenia do floty amerykańskich bombowców maszyn dalekiego zasięgu, zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej.
Naukowcy z japońskiego uniwersytetu wykorzystali sztuczną inteligencję do stworzenia systemu, który - jak twierdzą - jest w stanie odczytywać intencje kryjące się za gdakaniem kur i rozróżniać stany emocjonalne u tych ptaków.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Ryzyka i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji są prawie pewne, a korzyści są spekulatywne - ocenił prof. Andrzej Zybertowicz.
Boeing nie wznowił dotąd produkcji MAX-ów po strajku mechaników od 13 września do 4 listopada — ogłosił szef urzędu lotnictwa FAA. Produkcja ma ruszyć jeszcze w grudniu. Mike Whitaker odrębnie podał, że chce ograniczyć procedurę certyfikacji nowych samolotów i wzmocnić nadzór nad Boeingiem.
Boeing rozpoczął zapowiadane cięcia zatrudnienia od stanu Waszyngton, gdzie pod Seattle mieści się słynna fabryka koncernu. Wypowiedzenia dostało już 438 związkowców, którzy zorganizowali siedmiotygodniowy strajk.
Boeing zapłaci za 7 tygodni bez pracy osobom objętym bezrobociem technicznym podczas strajku. Koncern przygotowuje się do wznowienia produkcji B737 MAX pod zwiększonym nadzorem regulatora FAA.
Większością 59 proc. głosów 33 tys. mechaników Boeinga przyjęła poprawioną ofertę zarządu. Strajk trwał 52 dni i kosztował Boeinga 100 mln utraconych przychodów dziennie.
W najbliższy poniedziałek okaże się, czy jest szansa na zakończenie strajku mechaników Boeinga. Zarząd znacząco poprawił ofertę.
Boeing ogłosił wyprzedaż akcji o wartości blisko 19 mld dolarów. To jedna z największych takich wyprzedaży na rynkach globalnych.
Dostawca usług telekomunikacyjnych Intelsat poinformował 19 października o awarii satelity IS-33e. Kilka dni później potwierdzono, że doszło do rozpadu obiektu. Namierzono już kilkadziesiąt szczątków krążących po orbicie.
Strajk w Boeingu nie zostanie przerwany. Znaczącą większością głosów mechanicy odrzucili ofertę pracodawcy. To fatalna informacja dla Boeinga i rynku lotniczego. Także dla pasażerów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas