Wątpliwości związane z nowym pierwokupem
Istotną regulacją wprowadzoną przez nowe prawo wodne dla rynku nieruchomości jest ustanowienie ustawowego prawa pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa w przypadku sprzedaży nieruchomości pod tzw. śródlądowymi wodami stojącymi - jeziorami oraz innymi naturalnymi zbiornikami wodnymi.
Z początkiem roku notariusze zaczęli głowić się nad tym, co to w rzeczywistości oznacza i kiedy takie prawo powinni wykonać. Sprzedaż nieruchomości dokonana z naruszeniem powyższego prawa pierwokupu będzie nieważna. To bardzo poważna sankcja. Dlatego inwestorzy, przed zakupem działek będą musieli dokładnie ustalić czy takie obiekty nie znajdują się na ich nieruchomościach.
• Glinianki lub zalane wyrobiska
Ogólnie rzecz ujmując, prawo pierwokupu wynikające z prawa wodnego ma zastosowanie do zbiorników sztucznych (jednak z wyraźnym wyłączeniem stawów) takich jak np. glinianki lub zalane wyrobiska poeksploatacyjne. Definicje ustawowe, wyznaczające zakres prawa pierwokupu powodują duże wątpliwości – na ich podstawie trudno jednoznacznie przesądzić czy pierwokup będzie dotyczył również gruntów, na których znajdują się tak małe zbiorniki jak oczka wodne lub baseny.
• Pierwokup obejmuje działkę czy jej fragment?