Bałagan z nowymi cennikami za wodę

Do 12 marca Wody Polskie powinny dostać do zatwierdzenia taryfy ze stawkami. Brakuje jednak przepisów, dzięki którym można to zrobić.

Aktualizacja: 25.02.2018 15:09 Publikacja: 25.02.2018 14:42

Bałagan z nowymi cennikami za wodę

Foto: 123RF

Od niedawna stawki za wodę i ścieki są centralnie sterowane. Taryf nie zatwierdzają już rady miast, lecz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Przedsiębiorstwa wodno- kanalizacyjne biją na alarm. Do 12 marca br. muszą przekazać Wodom Polskim do zatwierdzenia nowe taryfy, Problem jednak w tym, że do tej pory nie ma przepisów wykonawczych. Nie mają więc jak tego zrobić.

Czas płynie a przepisów nie ma

Chodzi o rozporządzenie w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Do tej pory nie zakończyły się prace nad jego projektem. Zawiera on nie tylko wzór wniosku taryfowego, ale również istotne elementy składowe samej taryfy. - Brak tego aktu prawnego sprawia, że przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne nie będą w stanie takiego wniosku złożyć. W takiej sytuacji nie pozostanie nic innego jak złożyć wniosek na „starym" formularzu korzystając jednocześnie ze starego rozporządzenia taryfowego. Tylko, że wówczas Wody Polskie będą zobowiązane do wezwania do uzupełnienia lub poprawy wniosku, ale nie wiadomo jak takie wezwanie, wobec braku nowego rozporządzenia, będzie wyglądało - tłumaczy Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie"

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odpowiedzialne za przygotowanie tego rozporządzenia uspokaja. Jego zdaniem prace nad nim są już na końcowym etapie i wkrótce zostanie ogłoszone. Rozporządzenie ma wejść w życie dzień następujący po dniu ogłoszenia.

Podobnego zdania co ministerstwo są również Wody Polskie. Ich zdaniem firmy zdążą na czas.

- Wniosek taryfowy jest prosty i jego wypełnienie nie powinno sprawiać kłopotu pracownikom przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. - twierdzi Sergiusz Kieruzel z Krajowego Zarządu Wód Polskich. - Do czasu uchwalenia nowej taryfy za usługi wodociągowo-kanalizacyjne obowiązuje dotychczasowa. Mieszkańcy nie powinni obawiać się żadnych nieprzewidzianych i nagłych wzrostów cen za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki - uspokaja Sergiusz Kieruzel.

Wszystko zapięte na ostatni guzik

Wody Polskie zapewniają również, że ich ludzie są w blokach startowych, gdy chodzi o sprawne sprawdzanie i zatwierdzanie taryf.

- W strukturze organizacyjnej Wód Polskich na poziomie centralnym i 11 regionalnych zarządów gospodarki wodnej wyodrębniono wydziały taryf. Pracownicy tych komórek zostali już przeszkoleni w zakresie rozpatrywania wniosków o zatwierdzenie taryfy na podstawie aktualnego projektu rozporządzenia. - mówi Sergiusz Kieruzel.

Według niego nie należy się obawiać, że regulator (tj. Wody Polskie) będzie podwyższał stawki za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Ma pilnować, by stawki nie były za wysokie.

Kontrowersje wokół przepisów

Projekt rozporządzenia budzi jednak również ogromne kontrowersje. W trakcie prac nad nim zgłoszono do niego wiele uwag . Między innymi z tego powodu przedłużyły się prace legislacyjne nad tym rozporządzeniem.

Jeden z głównych zarzutów dotyczył braku możliwości uwzględniania w taryfach za wodę i ścieki kosztów amortyzacji środków trwałych wytworzonych lub nabytych z dotacji lub subwencji, w tym bezzwrotnej pomocy unijnej.

Propozycja ta narusza jedną z podstawowych unijnych zasad. Głosi ona, że zanieczyszczający płaci. Tymczasem przedsiębiorstwa wodociągowo–kanalizacyjne zobowiązały się do jej przestrzegania, gdy starały się o dotacje na sfinansowanie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej.

Pod wpływem krytyki w projekcie wprowadzono zmiany w tym zakresie. Wprawdzie utrzymano zakaz uwzględniania w taryfach za wodę i ścieki kosztu amortyzacji od środków trwałych wytworzonych lub nabytych z dotacji lub subwencji, ale tylko już do wysokości otrzymanej kwoty dotacji lub subwencji.

Ponadto w nowej wersji projektu zniesiono 5 proc. ograniczenia marży w zysku. Przywrócono też możliwość spłat rat kapitałowych ponad wartość amortyzacji jako elementu niezbędnych przychodów.

Z projektu zniknął zakaz pomniejszania niezbędnych przychodów o nadwyżkę zysku z lat poprzednich,

Ministerstwo zdecydowało się również na skrócenie okresu obrachunkowego poprzedzającego wprowadzenie nowych taryf w 2018 i 2019 roku.

1862 ?przedsiębiorstwa zajmują się obecnie uzdatnianiem i dostarczaniem wody Polakom

301 tys. km tyle długości liczy sieć wodociągowa na terenie całego kraju. Sieć kanalizacyjna ma 154 tys. km

Od niedawna stawki za wodę i ścieki są centralnie sterowane. Taryf nie zatwierdzają już rady miast, lecz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Przedsiębiorstwa wodno- kanalizacyjne biją na alarm. Do 12 marca br. muszą przekazać Wodom Polskim do zatwierdzenia nowe taryfy, Problem jednak w tym, że do tej pory nie ma przepisów wykonawczych. Nie mają więc jak tego zrobić.

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie