Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko fiskusa, że zakup budynku położonego na terenie rodzinnego ogródka działkowego (ROD) nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych.
W sprawie chodziło o zwolnienie z PIT przy sprzedaży nieruchomości. We wniosku o interpretację podatnik wyjaśnił, że odziedziczył po matce mieszkanie, które sprzedał przed upływem pięciu lat od końca roku jego nabycia. Przyznał, że wie o konieczności zapłaty PIT w takiej sytuacji. Zapytał, czy skoro pieniądze z mieszkania przeznaczył na zakup budynku położonego w ROD, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
Sam uważał, że tak. Przekonywał, że w zakupionym budynku letniskowym mieszka z całą rodziną i służy on zaspokajaniu podstawowych potrzeb mieszkalnych. Jest to budynek całoroczny, wyposażony we wszystkie urządzenia techniczne. To jedyna nieruchomość, jaką posiada.
Fiskus nie uznał za słuszne tego stanowiska. Wyjaśnił, że podatnik nabył prawa do działki na terenie ROD, którego celem jest zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych i rekreacyjnych. W ROD obowiązuje zakaz zamieszkania, budynek na takiej działce nie daje więc prawa do zwolnienia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uznał taką wykładnię za zbyt rygorystyczną. Odwołując się do konstytucji, stwierdził, że podatnik miał prawo do zwolnienia, bo zyski ze sprzedaży nieruchomości wydatkował na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych.