Rekordy i kłopoty mieszkaniówki

Popyt na mieszkania wciąż jest duży mimo wzrostu cen. Wielkość sprzedaży jest jednak uzależniona od zdolności spółek do płynnego oddawania lokali. Jak pokazują wyniki za II kwartał, firmy radzą sobie skrajnie różnie.

Publikacja: 02.07.2019 21:00

Rekordy i kłopoty mieszkaniówki

Foto: Adobe Stock

Deweloperzy ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań po II kwartale, dostarczając inwestorom sporo emocji. Kontrolowany przez rodzinę Juroszków ogólnopolski Atal i skoncentrowana na Warszawie Victoria Dom ustanowiły nowe kwartalne rekordy, z kolei Lokum Deweloper przyciął plan sprzedaży na ten rok o połowę.

Rynek wciąż gorący

Atal w II kwartale sprzedał 904 mieszkania, a w całym I półroczu 1,62 tys. To odpowiednio o 50 proc. i 26 proc. więcej rok do roku. To najlepszy wynik kwartalny i półroczny w historii przedsiębiorstwa. Deweloper podtrzymuje szacunek, że w całym 2019 r. znajdzie nabywców około 2,8 tys. lokali – czyli tyle, ile w rekordowym 2017 r. Przypomnijmy, że jeszcze w maju spółka mówiła konserwatywnie o sprzedaży rzędu 2,5 tys.

– Popyt na mieszkania jest nieprzerwanie wysoki, z czego powinny korzystać dobrze zorganizowane firmy. Spodziewamy się utrzymania tego trendu w następnych kwartałach – komentuje Zbigniew Juroszek, prezes i główny akcjonariusz Atalu. – Pracujemy nad rozszerzeniem oferty, by w pełni sprostać popytowi. Obecność w siedmiu aglomeracjach pozwala nam na osiąganie rekordowej sprzedaży – dodaje.

W I kwartale deweloper wprowadził do oferty siedem inwestycji liczących 1,26 tys. lokali, a w II sześć projektów na 821 mieszkań. Atal ma w banku działki pozwalające zbudować około 5 tys. lokali. Prezes Juroszek zastrzega, że celem nie jest bicie rekordów sprzedaży, tylko utrzymywanie dobrych marż.

Dobrą passę kontynuuje notowana na Catalyst Victoria Dom. Działająca wyłącznie w stolicy firma w II kwartale sprzedała 380 lokali, o 110 proc. więcej rok do roku. W I półroczu deweloper podpisał 745 umów, niemal dokładnie dwa razy tyle, ile rok wcześniej. Celem na cały 2019 r. jest ustanowienie nowego rekordu i znalezienie nabywców na 1,5 tys. mieszkań, o 42 proc. więcej niż w 2018 r.

– Na terenie aglomeracji warszawskiej cały czas widzimy duży popyt na mieszkania. Nasza oferta jest bardzo dobrze dopasowana do oczekiwań klientów i ich możliwości finansowych – mówi wiceprezes Waldemar Wasiluk. – Mamy bardzo dobry pod względem jakości bank ziemi, który umożliwia nam wprowadzenie do sprzedaży blisko 7 tys. mieszkań – dodaje.

Wyzwania administracyjne

Dobrej jakości bank ziemi to czynnik przesądzający o wynikach dewelopera. Kłopoty z płynnym uzupełnianiem oferty dotknęły Lokum Deweloper, spółkę działającą we Wrocławiu i w Krakowie.

W całym 2018 r. firma znalazła nabywców na 1,01 tys. mieszkań, o 4 proc. mniej niż rok wcześniej. W I kwartale br. sprzedaż tąpnęła już o 71 proc., do 89 lokali, a w II kwartale trend się utrzymał – sprzedaż skurczyła się o 64 proc., do 82 sztuk.

Co więcej, cel na cały 2019 r. został ścięty o połowę, do 400 lokali. W marcu menedżerowie tłumaczyli słabszy wynik opóźnieniami natury administracyjnej, które nie pozwalały na bieżąco uzupełniać oferty. Liczyli, że zwłaszcza w II półroczu uda się wprowadzić do sprzedaży więcej projektów. Co się stało?

– Spadek sprzedaży w I półroczu to wynik mocno uszczuplonej oferty, odczuwamy skutki znaczących opóźnień w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych. Ponadto otrzymane decyzje zostały oprotestowane, czego konsekwencją jest wstrzymanie inwestycji dla blisko 600 lokali – tłumaczy Bartosz Kuźniar, prezes Lokum Deweloper. Na koniec czerwca w ofercie spółki było tylko 435 lokali, z czego 284 jeszcze bez pozwolenia na budowę.

Długotrwałe procedury administracyjne to jeden z głównych czynników ryzyka wymienianych przez budowniczych mieszkań. Tymczasem ostatnie dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny przynoszą ciekawą obserwację. W maju deweloperzy uzyskali pozwolenia na budowę 16,7 tys. lokali, o blisko 29 proc. więcej niż rok wcześniej. Licząc od początku roku, sytuacja wyraźnie się poprawiła, bo po czterech miesiącach liczba otrzymanych pozwoleń była niższa o 14,4 proc. rok do roku, a po pięciu różnica to 6,3 proc.: liczba pozwoleń uzyskanych w okresie styczeń–maj br. to 64,7 tys.

Trwa również intensywny ruch na budowach. W maju deweloperzy ruszyli ze stawianiem 11,2 tys. mieszkań, o 5,7 proc. więcej rok do roku. Po pięciu miesiącach to odpowiednio 56 tys. i 4,9 proc.

Deweloperzy ruszyli z publikacją wyników sprzedaży mieszkań po II kwartale, dostarczając inwestorom sporo emocji. Kontrolowany przez rodzinę Juroszków ogólnopolski Atal i skoncentrowana na Warszawie Victoria Dom ustanowiły nowe kwartalne rekordy, z kolei Lokum Deweloper przyciął plan sprzedaży na ten rok o połowę.

Rynek wciąż gorący

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu