Czeski fundusz Zeitgeist Asset Management za 81 mln euro kupił od Orange Polska kompleks sześciu budynków o powierzchni 49 tys. mkw. przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Na kompleks składają się m.in. dawna siedziba Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego z 1931 r. oraz 23-piętrowym budynkiem z lat 90. Nieruchomości będą przejmowane etapami w ciągu kilku lat.

Zeitgeist specjalizuje się w kupowaniu starszych, w tym zabytkowych budynków pod mieszkania na wynajem i akademiki. Do Polski Czesi weszli w 2016 r., w portfelu znalazły się zabytkowe kamienice przy ul. Długiej i przy ul. Wrzesińskiej w Warszawie oraz zabytkowa Poczta Główna w Krakowie. Z kolei w biurowcu na stołecznym Solcu powstanie prywatny akademik. W banku ziemi są jeszcze zabudowania przy ul. Cystersów w Krakowie.

– Wasz kraj to ogromny rynek, dający wiele możliwości dywersyfikacji portfela. To nie tylko stolica, ale też kilka miast regionalnych atrakcyjnych z punktu widzenia inwestycji w nieruchomości. Zaczęliśmy od Warszawy, w tym roku weszliśmy do Krakowa, ale wkrótce pojawimy się w kolejnych miastach, m.in. w Gdańsku – mówił nam niedawno Peter Noack, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management. – Nasz plan na Polskę wpisuje się w strategię inwestowania w nieruchomości w centrach i „gorących" obszarach miast. Z tego, co wiem, jesteśmy tutaj jedynym funduszem inwestującym w historyczne obiekty, przygotowanym pod względem finansowym i organizacyjnym do przebrnięcia przez trudny proces uzyskania pozwoleń. Ważne jest to, że nasi inwestorzy rozumieją nasz biznes, nie wywierają na nas presji – jesteśmy nastawieni na długoterminowy najem, a nie szybką sprzedaż – podkreślił.