Reklama
Rozwiń

Podział majątku po rozwodzie nie ogranicza banku - wyrok SN

Prawem wierzyciela jest dochodzenie swej należności od wszystkich dłużników, w tym obojga małżonków po rozwodzie.

Aktualizacja: 19.03.2020 08:33 Publikacja: 19.03.2020 08:07

Podział majątku po rozwodzie nie ogranicza banku - wyrok SN

Foto: Adobe Stock

Podział majątku dorobkowego z nieruchomością obciążoną hipoteką nie może służyć ograniczeniu liczby dłużników banku, czyli osłabieniu jego zabezpieczenia – to sedno postanowienia Sądu Najwyższego, ważnego, bo rośnie liczba spraw o podział majątku z niespłaconym do końca kredytem.

SN w ostatnich latach kilka razy wypowiadał się na temat znaczenia hipoteki na dzielonym majątku dorobkowym, przesądzając, że po przyznaniu nieruchomości (zwykle mieszkania, domu) jednemu z małżonków ustala się jej wartość z pominięciem ciążącej na niej hipoteki. Czyli biorący taki lokal spłaca go za oboje. Z kolei w uchwale poszerzonego składu z 27 lutego 2019 r. (sygn. III CZP 30/18) SN stwierdził, że art. 618 § 3 kodeksu postępowania cywilnego nie wyłącza dochodzenia między małżonkami roszczenia o zwrot kwoty kredytu zabezpieczonego hipoteką, spłaconego przez jednego z nich po uprawomocnieniu się postanowienia o podziale majątku wspólnego. Zwykle następuje to kilka lat po rozwodzie. Przepis ten mówi, że po prawomocnym postanowieniu o zniesieniu współwłasności uczestnik tego postępowania nie może występować z dodatkowymi roszczeniami, choćby ich nie zgłosił wcześniej. Krótko mówiąc, podział majątku powinien być definitywny. SN dopuścił, jak widać, wyjątek dla hipoteki, a jest ona zwykle najważniejszym obciążeniem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono