Posiadacz mieszkania lokatorskiego musi jeszcze zapłacić kwotę będącą odpowiednikiem umorzonej nominalnej wartości kredytu lub dotacji w części przypadającej na dany lokal (jeżeli spółdzielnia z nich korzystała).
Do lat 90. ubiegłego wieku spółdzielnie budowały mieszkania lokatorskie za państwowe kredyty. Część kredytu spłacali spółdzielcy (w opłatach za mieszkanie), a część państwo umarzało spółdzielniom. Spółdzielnie muszą jednak zwrócić do budżetu umorzoną część, jeżeli członek spółdzielni wykupi mieszkanie. I właśnie tę kwotę musi zapłacić spółdzielni spółdzielca – w niektórych przypadkach może ona wynieść nawet 10 tys. zł. Nie mogą też zalegać w opłatach za mieszkanie.
Wiele osób mieszkających w zasobach spółdzielczych to dawni najemcy mieszkań zakładowych. Przed laty spółdzielnie przejmowały budynki wraz z lokatorami od przedsiębiorstw państwowych (za darmo lub odpłatnie). Część z tych osób przekształciła najem spółdzielczego prawa do lokali, ale niektóre nadal są najemcami. Te osoby mogą zmienić status mieszkania na bardzo korzystnych zasadach, jeśli ich lokale znajdują się w budynkach za darmo przekazanych spółdzielni. Muszą pokryć tylko (przypadające na ich lokal) koszty nakładów koniecznych poniesionych przez spółdzielnię Nie mogą też zalegać w opłatach za mieszkanie.
Zdaniem Ministerstwa Budownictwa za „nakłady konieczne” należy uznać te wydatki, których celem jest utrzymanie budynku w stanie zdatnym do normalnego korzystania, zgodnie z jego przeznaczeniem. Mieszczą się tu wydatki na remonty, naprawę i konserwację rzeczy, podatki, ubezpieczenia oraz inne świadczenia publiczne. Nakłady nieodpowiadające temu celowi, a więc nakłady zmierzające do ulepszenia rzeczy albo nadania jej cech odpowiadających szczególnym upodobaniom posiadacza stanowią rodzaj innych nakładów niż konieczne (np. spółdzielnia wstawi mieszkańcom drzwi antywłamaniowe).
Jeżeli koszty nakładów koniecznych poniesionych przez spółdzielnię były większe niż wnoszone przez najemcę opłaty na utrzymanie budynku (w tym odpisy na fundusz remontowy z tytułu najmu mieszkania), to najemca obowiązany jest pokryć tę część kosztów, która nie została pokryta wnoszonymi opłatami.
W wypadku mieszkań zakładowych znajdujących się w budynkach przekazanych odpłatnie spółdzielni najemcy muszą wnieść wkład budowlany wynikający ze zwaloryzowanej ceny nabycia przez spółdzielnię budynku, dopiero potem mogą wystąpić o zmianę statusu mieszkania na własność.