Odbudowa Pałacu Saskiego przy pl. Józefa Piłsudskiego, Centrum Nauki Kopernik, budowa Muzeum Historii Żydów Polskich, a w zoo pawilon wraz z wybiegiem dla małp i basen dla hipopotamów – to tylko niektóre z inwestycji przygotowywanych i realizowanych przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta Warszawy.Największe kłopoty pojawiły się przy odbudowie Pałacu Saskiego. Podczas prac archeologicznych odkryto stare fundamenty. Znalezisko zostało wpisane do rejestru zabytków. Spowodowało to przerwanie lub zahamowanie prac. – Wpis do rejestru zabytków odsłoniętych reliktów może przesunąć realizacje inwestycji nawet o rok – mówi Paweł Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta(SZRM).
Badaniami pod stałym nadzorem saperskim objęto środkowy obszar o powierzchni ok. 6650 mkw. zachodniej pierzei placu Piłsudskiego. – Sugestie i oczekiwania niektórych środowisk dotyczące pozostawienia nawet fragmentów odsłoniętych murów są trudne do spełnienia, ponieważ doprowadziłyby do konieczności zmiany zakresu i terminu oraz wartości umowy z wykonawcą. Renegocjacje umowy z wykonawcą mogłyby doprowadzić nawet do jej rozwiązania. To byłby czarny scenariusz, jestem przekonany, że dojdziemy do porozumienia z wykonawca i powstanie Pałac Saski jako pierwszy etap ratusza Warszawa z zabytkowymi ruinami w obiekcie – mówi Paweł Barański.
Dotąd program funkcjonalno-użytkowy nie uwzględniał możliwości zwiedzania części podziemnej odbudowywanego pałacu. Teraz może dojść do zmiany architektury części garażowej, czyli m.in. do likwidacji co najmniej 25 miejsc parkingowych, zmiany układu komunikacji, przesunięcia pomieszczeń technicznych.
Zdaniem Pawła Barańskiego nie ulega wątpliwości, że najbardziej wyjątkową inwestycją dziś prowadzoną przez SZRM jest Centrum Nauki Kopernik.Na lokalizację centrum wybrano warszawskie Powiśle, tuż nad tunelem Wisłostrady, na północ od ul. Tamka. Wokół obiektu powstanie park Odkrywców, a także miejsce dla sztuki inspirowanej tematyką naukową. Kilkaset interaktywnych stanowisk rozmieszczonych na powierzchni ok. 6 tys. mkw. obejmie różne dziedziny wiedzy. – Lokalizacja na Powiślu jest bardzo trudna z technicznego punktu widzenia – mówi Paweł Barański.
Centrum Nauki będzie pierwszym w Polsce interaktywnym obiektem edukacji naukowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych, tak jak pierwowzór tego typu ośrodków na świecie Exploratorium, utworzony w 1969 roku przez prof. Franka Oppenheimera w San Francisco. Powodzenie takich centrów nauki w Europie i na świecie wiąże się z koncepcją nieformalnego nauczania poprzez ciekawe doświadczenia. Koncepcja i wyjątkowość projektu sprawiają, że centrum będzie miało znaczenie nie tylko lokalne, ale również regionalne. Swoim zasięgiem powinno objąć zarówno mieszkańców Warszawy i okolic, jak i całego województwa mazowieckiego, a może nawet sąsiednich.