Czy takie decyzje, niezgodne z przepisami, mogą być podejmowane bez zgody ogółu właścicieli lokali, tylko w drodze głosowania obecnych na zebraniu? Zaznaczam, że nie mamy statutu, który określałby inny sposób partycypowania w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej.
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Odpowiada Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom
– Decyzje niezgodne z przepisami w ogóle nie mogą być podejmowane. A gdyby przypadkiem zostały podjęte, byłyby od początku nieważne.Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
Skoro zaś, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi, opłaty na utrzymanie nieruchomości wspólnej powinny być wnoszone proporcjonalnie do powierzchni lokali (udziały dla obydwu typów lokali w nieruchomości czytelnika wynoszą odpowiednio 5,45 proc. i 4,55 proc.). Zasada ta wynika bezpośrednio z przepisów ustawy, nie może więc być zmieniona aktem niższego rzędu – statutem wspólnoty mieszkaniowej.Niemniej jednak właściciele lokali mają zgodną z prawem drogę zmiany przytoczonych wyżej zasad. Drogę tę otwiera art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali o treści: