Lokal gastronomiczny w mieszkaniu na parterze

Aktualizacja: 18.02.2008 14:00 Publikacja: 18.02.2008 00:24

Nasza wspólnota mieszkaniowa wyraziła zgodę na wykonanie przez jednego z właścicieli lokali wejścia do mieszkania od strony ulicy, co umożliwi mu uruchomienie w domu punktu gastronomicznego. Uważam, że będzie to dla mnie uciążliwe, więc chciałbym, aby ta uchwała została uchylona. Czy mam prawo zwrócić się do burmistrza miasta z prośbą o uchyleniu uchwały wspólnoty? (nazwisko do wiadomości redakcji)

Odpowiada Janusz Gdański, Ogólnopolska Izba Gospodarki Nieruchomościami

– Zgodnie z art. 25 ustawy z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali skuteczne zaskarżenie uchwały jest możliwe jedynie wówczas, gdy narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną, jest niezgodna z przepisami prawa lub narusza interesy któregokolwiek członka wspólnoty. Ale – uchwałę wspólnoty może uchylić jedynie sąd. Burmistrz (wójt, prezydent miasta) nie jest „władzą” dla wspólnoty mieszkaniowej.

Zaskarżenie uchwały do sądu jest możliwe jedynie w terminie sześciu tygodni od dnia jej podjęcia albo od dnia, w którym skarżący otrzymał informację o treści tej uchwały, gdy podejmowana była z udziałem głosów zbieranych indywidualnie.

Nie wydaje się prawdopodobne, aby sąd uznał, iż uruchomienie w budynku punktu gastronomicznego naruszało w istotny sposób interesy wspólnoty i uchwałę uchylił. Należy zauważyć, że każdy, kto mieszka w budynku wielorodzinnym, jest skazany na pewien dyskomfort, z czym godzić się powinien. Natomiast uruchomienie punktu gastronomicznego ze społecznego punktu widzenia jest korzystne między innymi dlatego, że stworzy dodatkowe miejsca pracy.

Należy podkreślić, że wspólnota nie może zabronić właścicielowi lokalu prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Zgodę na zmianę przeznaczenia lokalu wydaje organ administracji budowlanej, który, jeśli nie stwierdzi przeciwwskazań wynikających ze stanu technicznego budynku, taką zgodę wyda zawsze.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo