Skąd taka polityka, skoro większość kredytobiorców chce znów zadłużać się w CHF, gdyż rata jest niższa niż przy kredycie w złotych? Takie posunięcie dziwi tym bardziej, że – jak podkreśla Michał Macierzyński, analityk Bankier.pl – Fortis Bank wyspecjalizował się szczególnie w kredytach na wysokie kwoty we frankach.

– Zarząd grupy Fortis motywuje posunięcie względami bezpieczeństwa klientów. Ten ruch może na nowo wzbudzić dyskusję na temat bezpieczeństwa udzielania wysokich kredytów w obcych walutach. Co prawda w ostatnich kilkunastu miesiącach złoty cały czas się umacniał, ale zawsze istnieje możliwość osłabienia się go, co przy spadających cenach nieruchomości może spowodować kryzys na całym rynku – twierdzi Macierzyński.Czy taka decyzja to odprysk kryzysu hipotecznego na Zachodzie? Czy echa trudnej sytuacji na rynkach w USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hiszpanii będą jeszcze do nas docierać?

– W Polsce nie było bezpośredniego kryzysu hipotecznego, gdyż nie było tu tzw. subprime ani podobnych produktów hipotecznych dla pożyczkobiorców o podwyższonym poziomie ryzyka. Jednak katastrofa kredytowa miała skutki uboczne dla polskiego sektora mieszkaniowego – uważa Maximilian Mendel, konsultant Reas.

Jego zdaniem kryzys hipoteczny objawił się w Polsce zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów dla nabywców mieszkań i deweloperów. Inny skutek globalnych wydarzeń na polskim rynku dotyczy problemów, z jakimi borykają się deweloperzy zagraniczni, zwłaszcza hiszpańscy i irlandzcy. – Z powodu kryzysu na swych macierzystych rynkach niektórzy deweloperzy z tych dwóch krajów będą musieli sprzedać polskie inwestycje, aby uratować swe spółki matki w ojczyźnie. Jeśli nie jest na to zbyt późno, jak niedawno pokazało pierwsze spektakularne bankructwo dewelopera hiszpańskiego mającego nieruchomości w Polsce. Także kilku deweloperów hiszpańskich i irlandzkich czekają problemy z realizacją zyskownych inwestycji, bo wiele terenów budowlanych kupiono po wygórowanych cenach, polegając na nierealistycznych założeniach ich systematycznego wzrostu – mówi Mendel. Kupujący mieszkania za kredyt powinni więc dokonać analizy i swoich możliwości, i kondycji firmy, której powierzają pieniądze.