W kwietniu materiały budowlane kosztowały ponad 173 tys. zł. Jest to o 3 proc. więcej niż w styczniu bieżącego roku i o ponad 10 proc. więcej niż w kwietniu 2007 roku.
W kwietniu, w porównaniu z marcem, o 3 proc. droższe były pręty zbrojeniowe stropu i wieńca. Była to kolejna podwyżka w tym roku. Od grudnia ceny prętów wzrosły o ponad 13 proc. Zdrożała także płyta gipsowo-kartonowa (wzrost o 3 proc.). O ponad 5 proc. wzrosły ceny drzwi zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W kolejnych miesiącach analitycy przewidują dalszy stopniowy wzrost cen materiałów służących do wykończenia mieszkania czy domu.Porównując ceny do grudnia ubiegłego roku, podwyżki objęły materiały wykorzystywane we wszystkich sześciu wymienionych etapach budowy. Najbardziej wzrosły koszty wykonania stropu nad parterem – 9,45 proc., gdyż wzrosły ceny niemal wszystkich wykorzystywanych w tym etapie materiałów. Następnie koszt wykonania elewacji – 7,42 proc., parteru i poddasza – 7,07 proc., oraz fundamentów – 5,93 proc.Przychody w sklepach i składach budowlanych w kwietniu były o 22,8 proc. wyższe niż przed rokiem i zarazem o 23,2 proc. wyższe niż w marcu. Wzrost popytu wynika z korzystnych warunków pogodowych, a także z dużej liczby rozpoczętych w ubiegłym roku inwestycji.Popyt na poszczególne grupy towarowe w kwietniu tego roku, w stosunku do kwietnia 2007 roku, miał trendy zmienne. Wzrost dotyczył siedmiu grup. Liderem były inne materiały (63 proc.), a dalej w kolejności uplasowały się: narzędzia (49 proc.), materiały ścienne (39 proc.), stolarka otworowa (37 proc.), chemia budowlana (27 proc.), drewno (18 proc.), izolacje wodochronne (3 proc.).
Ujemna dynamika wystąpiła w pokryciach dachowych (minus 4 proc.), izolacjach termicznych (minus 15 proc.) oraz w suchej zabudowie (minus 18 proc.).
– Łączny popyt za cztery miesiące 2008 r. w stosunku do analogicznego okresu 2007 r. był wyższy w dziewięciu grupach. Największy skok w zakupach dotyczył materiałów ściennych (plus 64 proc.), materiałów innych (plus 43 proc.), stolarki otworowej (plus 40 proc.), narzędzi (plus 33 proc.), chemii budowlanej (plus 26 proc.), drewna (plus 17 proc.), izolacji wodochronnych (plus 13,5 proc.), izolacji termicznych (plus 6 proc.), pokryć dachowych (plus 4,5 proc.). Spadek nastąpił w suchej zabudowie wnętrz (-13 proc.) – mówi Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu grupy PSB.
W tabeli przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw.