Właściciele tych działek zaś będą mogli żądać rekompensaty za ograniczenia i uciążliwości związane z obecnością instalacji przesyłowych na ich gruncie.
Te możliwości daje nowa instytucja prawna: służebność przesyłu, wprowadzona do kodeksu cywilnego od 3 sierpnia przez ustawę z 30 maja 2008 r. (DzU nr 116, poz. 731).
Instalacje przesyłowe: słupy, transformatory, gazociągi, wodociągi itp. postawiono na dziesiątkach tysięcy działek w latach 40., 50., 60. i 70. najczęściej bez pytania właścicieli o zgodę. Teraz są źródłem licznych sporów. Wielu właścicieli wystąpiło do sądów z żądaniem ich usunięcia. Niektóre z tych spraw dotarły do Sądu Najwyższego.
SN wielokrotnie potwierdzał na gruncie dotychczasowych przepisów możliwość uzyskania przez przedsiębiorstwa przesyłowe trwałego prawa do korzystania z cudzego gruntu przez ustanowienie służebności gruntowej, a nawet zasiedzenie takiej służebności.
Jednakże dopiero wspomniana nowelizacja otworzyła prostą drogę do unormowania wielu niejasnych sytuacji i powstałych na ich tle konfliktów. Istota służebności przesyłu sprowadza się do prawa korzystania przez przedsiębiorcę będącego właścicielem instalacji przesyłowych, w oznaczonym zakresie, z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń. Służebność ta powstawać będzie, tak jak inne służebności, przede wszystkim w drodze notarialnej umowy między przedsiębiorcą a właścicielem gruntu.