Spotkała mnie jednak przykra niespodzianka, gdyż spółdzielnia poinformowała mnie, że w przypadku mojego mieszkania istnieje jakaś niedopłata z tytułu wkładu budowlanego i powinienem ją uiścić.
Budynek powstał w latach 90. i wtedy był wpłacany wkład budowlany. Nie jestem pierwotnym właścicielem mieszkania, gdyż – jak już wspomniałem – kupiłem je trzy lata temu. Czy w tej sytuacji to ja powinienem uiszczać ową niedopłatę? Moim zdaniem powinien to zrobić pierwszy właściciel mieszkania, od którego je odkupiłem.
Odpowiada Krzysztof Dziewior, Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego
– Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu można nabyć tylko od osoby trzeciej, jest to jedyny przypadek poza oczywiście postępowaniem spadkowym, w którym nabywca lokalu nie ma obowiązku posiadać członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej. Zgodnie z zapisem art. 17.14 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na pisemne żądanie osoby niebędącej członkiem spółdzielni, której przysługuje własnościowe prawo do lokalu.
Spółdzielnia mieszkaniowa jest obowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez posiadacza własnościowego prawa do lokalu spłaty zobowiązań spółdzielni związanych z budową oraz spłaty zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych, o których mowa w art. 4 ust. 1.1. Kupując od osoby trzeciej własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego należało uzyskać od spółdzielni informację o zadłużeniu sprzedającego to prawo członka spółdzielni.