Zasadą jest, iż taki zakup musi się odbyć wspólnie z zakupem lokalu mieszkalnego. W przypadku inwestycji na rynku pierwotnym warunkiem sfinansowania kredytem mieszkaniowym garażu, miejsca postojowego czy komórki lokatorskiej jest umieszczenie ich w umowie zawartej z deweloperem lub – w zależności od zasad stosowanych przez firmę deweloperską – w osobnej umowie realizacyjnej.
[srodtytul]Na pierwotnym[/srodtytul]
Zakup ten może się odbywać w różnych formach, np.: miejsce postojowe i komórka lokatorska wpisane są jako pomieszczenia przynależne w księdze wieczystej lokalu mieszkalnego lub wpisane są jako udział w odrębnej nieruchomości (garażu wielostanowiskowym). Udział można nabyć w jednym akcie notarialnym kupna lokalu mieszkalnego lub odrębnie dla lokalu i odrębnie dla lokalu użytkowego-garażu.
Jak twierdzi Małgorzata Matyjas z Wydziału Planów Finansowych MultiBanku, możliwość sfinansowania takiego zakupu łącznie jednym kredytem zależy od tego, jakie prawo będzie przysługiwać do garażu, miejsca postojowego czy komórki po sfinalizowaniu transakcji. Dlatego warto o tym pomyśleć już w trakcie negocjowania zapisów umowy przedwstępnej, a później umowy przenoszącej własność. Dla banku ma to znaczenie ze względu na możliwość ustanowienia zabezpieczenia na nieruchomości.
Z kolei w Deutsche Bank PBC można sfinansować kredytem hipotecznym garaż, miejsce postojowe czy komórkę lokatorską, pod warunkiem że jest to powiązane z zakupem nieruchomości mieszkalnej.