Trudno okazyjnie kupić budynek wolno stojący w Warszawie

Atrakcyjna lokalizacja i możliwość przebudowy niewielkiego domu zachęca do transakcji, zwłaszcza kiedy cena jest niska

Publikacja: 23.03.2009 01:11

Najmniejsze domy, jakie trafiają do sprzedaży, mają powierzchnię 60 – 110 mkw., a wysokość kondygnacji sięga maksymalnie 225 cm. Takie budynki pochodzą głównie z lat 60. i 70. Z reguły wymagają gruntownego remontu.

– Na Sadybie można je spotkać w zabudowie szeregowej, na działkach o pow. 150 – 250 mkw. Zwykle jednak wyburza się je i na ich miejscu wyrastają małe budynki wielorodzinne lub wolno stojące jednorodzinne rezydencje. Więcej ofert sprzed 30 czy 40 lat znajdziemy we Włochach i w Ursusie. Domy stoją tam na dość atrakcyjnych działkach o pow. 450 – 1000 mkw. – opowiada Małgorzata Czerwińska z Maxon Nieruchomości.

Oferty takie trafiają się również w Ursusie i we Włochach. Rzadziej małe domy znajdziemy w Wawrze czy w Aninie. Czasem trafiają się na Pradze-Południe i Bielanach.

Cena małych domów zależy przede wszystkim od wielkości działki i jej przeznaczenia. Według Joanny Lebiedź z agencji nieruchomości Lebiedź & Lebiedź małe domy dość łatwo sprzedać, gdy konstrukcja budynku umożliwia przebudowę.

Najtrudniej natomiast, zdaniem Małgorzaty Czerwińskiej, znaleźć amatora na segment na działce o pow. 150 mkw., gdzie możliwości rozbudowy są niewielkie, a inwestycja kosztowna.

Sporo maleńkich domów znajdziemy w okolicach Warszawy, np. w Łomiankach, Ożarowie czy Jankach. – Rzadko jednak można znaleźć mały dom do remontu czy przebudowy pośród nowej zabudowy. Zwykle też sąsiedztwo jest brzydkie – opowiada Joanna Lebiedź.

Wiele osób rezygnuje zatem z kupna taniego, małego domu na rzecz budowy nowego i zaczyna rozglądać się za działką. Tu jednak pojawia się kolejna przeszkoda: ceny ziemi nadal są wygórowane.

– Problemem dla inwestorów jest brak tanich działek i niechęć do ich sprzedaży przez dotychczasowych właścicieli – tłumaczy Adam Bronisz z agencji BB Nieruchomości.

I dodaje, że wiele osób pyta teraz o domy wolno stojące.

– Podczas gdy bliźniaków i segmentów znajdziemy dziś bardzo dużo w sprzedaży, domów wolno stojących brakuje. A te właśnie są najbardziej poszukiwane na rynku – dodaje Bronisz.

[ramka][b]Domy do kupienia[/b]

>> Mokotów, Siekierki, pow. domu: 100 mkw., pow. działki: 706 mkw., cena: 890 tys. zł

>> Rembertów, ul. Kordiana, pow. domu: 80 mkw., pow. działki: 300 mkw., cena: 415 tys. zł

>> Wawer, Anin, pow. domu: 80 mkw., pow. działki: 395 mkw., cena: 470 tys. zł

>> Targówek, Zacisze, pow. domu: 70 mkw., pow. działki: 560 mkw., cena: 650 tys. zł

>> Targówek, ul. Tarnogórska, pow. domu: 65 mkw., pow. działki: 560 mkw., cena: 673 tys. zł

[i]źródło: Oferty.net[/i][/ramka]

Nieruchomości
Wyprzedaż mieszkań komunalnych. Wykluczyć nadużycia
Nieruchomości
Rezydencja Zegrze po raz trzeci
Nieruchomości
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku