W granicach administracyjnych miasta, czyli w strefie 1, czynsze za najem magazynów wynoszą co najmniej 5 – 5,5 euro za mkw. miesięcznie. Dotyczy to modułów o pow. 900 – 4 tys. mkw. O tańsze oferty trudno. – Dawniej można było znaleźć tanie hale w starych zrujnowanych fabrykach. Teraz po większości z tych zakładów pozostało wspomnienie. Cały Służewiec Przemysłowy stał się dzielnicą biurowców. Ulica Kasprzaka, dawniej miejsce fabryk, jest teraz miejscem, gdzie ulokowały swoje siedziby biura banków. Inne zakłady zostały zburzone, a na ich miejscu powstały osiedla mieszkaniowe lub centra handlowe – mówi Tomasz Branecki, szef agencji nieruchomości Jartom.
Warunki najmu mogą podlegać negocjacjom, choć ze względu na niski poziom pustostanów właściciele hal nie są zbyt elastyczni. Dominik Witkiewicz z firmy DTZ wylicza, że w zależności od czasu trwania umowy, aranżacji, lokalizacji, klienta, a także obecnej sytuacji wynajmującego, czynsz efektywny może osiągnąć 4,3 euro za mkw. Różnica między stawkami nominalnymi a efektywnymi wynika dziś głównie z tego, że najemca płaci w okresie najmu wyższy nominalny czynsz, ale zostaje zwolniony z płatności czynszu w pierwszych miesiącach najmu.
– Dla najmu zawartego na trzy lata można liczyć maksymalnie na zwolnienie z płatności w okresie dwóch pierwszych miesięcy najmu. A więc w tym wypadku czynsz efektywny może być o 8 proc. mniejszy od nominalnego – mówi Tomasz Branecki.
Zdaniem pośredników najemcy nie powinni liczyć na większe obniżki, zwłaszcza że magazynów w samej Warszawie nie będzie zbyt dużo przybywać. – Czynsze nie spadają, a nawet mają tendencje zwyżkowe. Nie można się oszukiwać, że recesja to zmieni. Koszt zakupu gruntu w Warszawie pod wielkopowierzchniowe obiekty jest gigantyczny, podatki od nieruchomości bardzo wysokie. Wstrzymanie nowych inwestycji te tendencje jeszcze przyspieszy – twierdzi Dominik Witkiewicz.
Natomiast w miejscowościach podwarszawskich czeka na najemców ponad 330 tys. mkw. – Deweloperzy mogą jeszcze ukończyć rozpoczęte inwestycje oferujące magazyny o pow. około 200 tys. mkw., z czego około 60 proc. nie została jeszcze wynajęta – zauważa Dominik Witkiewicz. W Błoniu, Teresinie czy Grodzisku Mazowieckim są do wzięcia oferty za 3,3 – 3,5 euro za mkw. miesięcznie, w nowoczesnych halach. – Niektóre parki logistyczne są w stanie przystać na czynsz efektywny sięgający 2,6 – 2,8 euro za mkw. – mówi Witkiewicz.