Od marca 2009 obowiązują nowe przepisy, które przewidują, że po zakończeniu modernizacji inwestor może otrzymać z budżetu państwa – za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego – premię, która stanowić może jedną piątą (20 proc.) kwoty kredytu. Wartość tej premii nie może być jednakże wyższa niż 16 proc. kosztów inwestycji, ani też nie może przekroczyć dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.
Nowa ustawa ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292837]z 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów[/link]) nie określa wymogów dotyczących okresu kredytowania i wysokości minimalnego wkładu własnego (wcześniej trzeba było sfinansować samemu co najmniej 20 proc. kosztów inwestycji i spłacić kredyt maksymalnie w ciągu 10 lat). Ponadto nowa premia modernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego.
[srodtytul]Najpierw musisz wziąć kredyt[/srodtytul]
O premię z Funduszu Termomodernizacji i Remontów mogli ubiegać się tylko ci inwestorzy, którzy na termomodernizację zaciągnęli kredyt bankowy. Kredyt musi być przeznaczony na modernizację domu, która zmniejszy roczne zapotrzebowanie na energię, tj. na ocieplenia, instalację grzewczą, remont balkonów, wymianę okien i drzwi na zewnątrz budynku. Z premii mogą skorzystać wszyscy inwestorzy bez względu na status prawny, np. osoby prawne (spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego), gminy oraz osoby fizyczne, w tym właściciele domów jednorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe.
[srodtytul]Zleć audyt[/srodtytul]